Kamu okullarına yönetici görevlendirme sisteminin değerlendirilmesi
Evaluation of administrator assignment system for public schools
- Tez No: 594576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, kamu okullarında geçerli olan yönetici görevlendirme sistemini, yönetici ve öğretmen görüşlerine dayalı olarak çözümlemek ve değerlendirmektir. Bu çalışma olgubilim deseninde nitel bir araştırma olup çalışmada nitel araştırma süreçleri izlenmiş ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018 - 2019 öğretim yılında Ankara'da ilkokul ve ortaokul basamaklarındaki devlet okullarında görev yapan okul yöneticileri ve öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında, amaçlı örnekleme tekniklerinden maksimum çeşitlilik sağlamaya yönelik örnekleme tekniği kullanılarak belirlenen 25 katılımcı ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırmacı, bu araştırma ile, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kamu okullarına yönetici görevlendirme sistemiyle ilgili olarak, okul yöneticileri ve öğretmenlerin görüş ve önerileri üzerinden, yaşanan sorunları ortaya koymak ve bazı çözüm önerileri geliştirmeye çalışmakla politika alanına ve alanyazına bir katkı yapmayı hedeflemiştir. Araştırma kapsamında ulaşılan önemli sonuçlar şöyle sıralanabilir: Okul yönetici görevlendirme sistemi mevcut hali ile objektif nitelik taşımamaktadır. Bunun en önemli sebebi sınav komisyonlarının niteliği ve sözlü sınav (mülakat) uygulamasıdır. Yönetici görevlendirme sistemi liyakate dayalı bir seçme yapmak açısından önemli kuşkular ve sorunlar barındırmaktadır. Mülakat ve yazılı sınav uygulaması liyakat sahibi yöneticileri saptamak açısından kendi başına ve uygulandığı tarzda elverişli değildir. Mevcut haliyle yönetici görevlendirme sistemi okulların kalitesini artırmaya katkı sağlayacak nitelikte değildir. Çünkü okul sisteminin kalitesi, objektif ve liyakate dayalı bir sistemle atanmış eğitim-öğretim liderlerinin sistematik çabası ile geliştirilebilir. Bu açıdan yönetici görevlendirme sisteminin taşıdığı olumsuz nitelikler yanında sistemin sürekli dönüşüme uğratılması temel bir sorundur. Araştırma kapsamında ulaşılan sonuçlara dayalı olarak sistemin objektif, liyakate dayalı ve okul sisteminin kalitesini geliştirmeye yönelik olarak düzenlenmesi için çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Yönetici adaylarında eğitim alanında yüksek lisans aranması, okul yöneticilerinin hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim alması ve bir okul yöneticisi staj uygulamasının yapılması önemli öneriler arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze and evaluate the current administrator assignment system in public schools based on the opinions of the administrators and teachers. The administrator assignment system, which is already valid in public schools. This research, being a qulitative research in phenomenology patterni is followed in accordance with qualitative search procedures and it'is been used semi-structured interview technique. School administators and teachers who work at primary and secondary public schools in Ankara in 2018-2019 education year, are forming the study group. According to the content of the research by utilizing maximum variety techniques, 25 identified participants have been interviewed. With this searh, the researcher aims at a modestcontribution to policy area and literature, by revaaling the problems and trying to come up with some soluyions, on the ideas and suggestions of school administrator and teachers, related with the administrator assignment system to public schools connected to Ministry of Education. The important results, according to content of research can be put in order like this: with its current state the administrator assignment system does not convey objective quality. The most important reason of this is the quality of exam committee and application of oral examination. In terms of making a meritocratic choice, the administrator assigment system reserves important hesitation and trouble. In terms of determining administrators who have merit, oral interview and written axamination are not convenient, if they are applied alone. At its current state, administrator assignment system is not in a quality that contributes yo enhancing the standart of schools. Givin that the quality of school system can be improved by systematic effort of education leader who is assigned in an objective and meritocratic way. In this respect, in addition to the negative qualities that are reserved by administrator assigment system, the continuous transformation of system is a funamental issue. In the scope of the research, in order to organize the system, based on the achieved outcomes, in an objective, aimed at improving the quality od scholl system and meritocratic way, various suggestions have been developed. Demending master graduate degree for administrator candidates, scholl administrators' attending pre-sevice and in-service training and internship application are among important suggestions.