İlköğretim dönemindeki çocuklarla etkili iletişim yolları üzerine bir analiz
An analysis on effective communication ways with primary school children
- Tez No: 594600
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Education and Training, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İletişim toplumsal bir varlık olan insanoğlunun yaşantısının kaçınılmaz bir boyutunu oluşturur ve genel olarak insanlar arasındaki düşünce ve duygu alış- verişi olarak ele alınır. Etkili iletişim ise, iletişim engellerinin ortadan kaldırıldığı veya mümkün olduğunca aza indirildiği, istenilen ve beklendik iletişim biçimidir. Çocuklar gelişim evrelerinin özelliklerine göre, fiziksel ve ruhsal ihtiyaçları yeterince sağlanmadığı takdirde duygusal anlamda olumsuz yönde etkilenirler. Bu ihtiyaçlar, çocukla kurulacak olan etkili bir iletişim ile giderilebilir. Bu çalışmada, ilköğretim dönemindeki çocuklarla etkili iletişim kurma yöntemlerinin araştırılması ve bunların çocuklar üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. 300 ilköğretim öğrencisi ile yapılan anket uygulaması sonuçlarına göre, çocukların büyük bir kısmının ailesi ile vakit geçirmekten hoşlandığı, oyun oynamayı internette vakit geçirmeye tercih ettikleri, öğretmenlerini sevdiği, öğretmenlerinin kendilerine güvendiklerini düşündükleri, hangi mesleği seçme konusunda gayet kararlı oldukları gibi bulgular tespit edilmiştir. Bu sonuçların yanında özellikle iyi bir mesleği olan ebeveynlere sahip bazı çocukların, ebeveynlerinin ilgisizliğinden şikayet ettikleri gözlenmiştir. Genel olarak sonuçlar yorumlandığında, çocuğun maddi beklentiden ziyade, sevgi içerikli ve kendisiyle ilgilenildiğinin hissettirildiği ortamlarda daha mutlu ve özgüvenli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication constitutes an inevitable dimension of the life of human being, which is a social entity, and is generally considered as the exchange of thoughts and feelings between people. Effective communication is the desired and expected form of communication in which communication barriers are eliminated or minimized as much as possible. According to the characteristics of the stages of development, children are affected negatively in the emotional sense unless their physical and psychological needs are provided sufficiently. These needs can be met by effective communication with the child. In this study, it is aimed to investigate the methods of effective communication with children in primary school and to investigate their effects on children. According to the results of the survey conducted with 300 primary school students, it was found that most of the children like to spend time with their parents, prefer to play games on the internet, they love their teachers, they think that they trust their teachers and they are determined to choose which profession. In addition to these results, it has been observed that some children with parents who have a good profession complain about the indifference of their parents. In general, when the results are interpreted, it is found that the child is happier and more confident than the material expectation, in the context of love and care.