Betonarme bir binanın çevrel titreşim etkisindeki kayıtları ile dolgu duvarların incelenmesi
Investigation of reinforced concrete buildings under the ambient vibration effect and infill walls
  1. Tez No: 594616
  2. Yazar: EMRAH SOYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KAÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Betonarme yapılarda dolgu duvarların birçok kullanım amacı bulunmaktadır. Bağımsız bölümleri ve mahalleri birbirinden ayırması, binayı dış etkilerden koruması, binaya yalıtım sağlaması gibi amaçlarla kullanılmaları yapıya yük olarak etkimektedir. Dolgu duvarların yapıya yük olarak etkisinin yanında, yapının farklı dinamik etkileri de bulunmaktadır. Dolgu duvarların yapıya etkileri yapılan deneyler ve farklı modelleme teknikleri ile analiz yapılarak incelenmektedir. Yapı analizleri için kullanılan teorik esasları bir takım laboratuvar deneyleriyle doğrulamak, elde edilen verileri karşılaştırmak sürekli devam edilecek bir yöntem olacaktır. Son yıllarda, yapılan çalışmaları laboratuvar ortamından çıkartan, daha fazla veriler elde edilen, sürekli takip ve karşılaştırma imkanı sunan, yapı izleme sistemleri gelişmiştir. Yapı izleme sistemleri ile teorik esaslar ve bir takım analiz programlarıyla hesaplanan verilerin doğruluğunun kanıtlanması, yapıların depreme dayanıklılığının tespiti ve tasarımı için bulunan bir takım verilerin bulunması sağlanmaktadır. Çalışmada betonarme bir binanın taşıyıcı kısmı tamamlanması durumunda ve bina dolgu duvarları ile tamamen bittiği durumda, titreşim kayıtları ile elde edilen veriler ve yapının aynı aşamalarında sıklıkla kullanılan üç analiz programı ile analiz yapılarak elde edilen veriler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Infill walls in reinforced concrete structures have many uses. Separation of independent parts and spaces, protection of the building from external influences, the use of the building to provide insulation such as the load affects the building. In addition to the effect of fill walls as a load on the structure, there are also different dynamic effects on the structure. Analytical methods with different modeling techniques and experimental studies are available to investigate the effects of infill walls on the structure. To verify the theoretical principles used for structural analysis by a series of laboratory tests and to compare the data obtained will be a continuous method. In recent years, we have been able to demonstrate the correctness of the structures, theoretical principles and the data calculated by a number of analysis programs, through the use of building monitoring systems, which provide more data, continuous monitoring and comparison. In this study, the data obtained by the ambient vibration recordings and the three analysis programs which were frequently used at the same stages of the structure were compared with the data obtained by the analysis of vibration data.