Orman kaynakları yöneticilerinin orman yönetim sertifikasyonuna yönelik algı ve tutumlarının incelenmesi
Investigation of forest resource managers perceptions and attitudes towards forest management certification
- Tez No: 594634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDRİS DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında, Bolu orman Bölge Müdürlüğünde görev yapan orman mühendislerin orman yönetim sertifikasyonu algı ve tutumları incelenerek, bunları etkileyen değişkenler belirlenmeye çalışılmıştır. Katılımcı orman mühendislerinin tamamına yakını FSC ve/veya PEFC kurumlarını tanımaktadır. Sertifikalı fotokopi kâğıdı, sehpa ve yemek odası takımı ürünlerine daha fazla ödeme eğiliminin olup olmadığı araştırılmıştır. Daha fazla ödemeye isteklilerin oranı, fotokopi kâğıdında %58,5, sehpada %61,5 ve yemek odası takımında %64,1 olmuştur. Kadın, evli, hane halkı geliri yüksek, kendini çevreci bulan, FSC logolu ürün satın almış ve çocuk sahibi olan katılımcılar arasında ödeme eğiliminde olanların oranı daha fazla olmuştur. Faktör analizi sonuçlarına göre, orman yönetim sertifikasyonunu algısının belirleyicisi olan temel faktörlerin, iyi yönetim, güven, maliyet ve prim olduğu belirlenmiştir. Sertifikasyonun orman mühendisleri tarafından algılanan faydalarının başında iş sağlığı ve güvenliğine sağlayabileceği katkılar gelmektedir. Katılımcıların yarıdan fazlası, sertifikasyon kurumuna güvenmemekte, devlet orman işletmelerinde sertifikasyonun gereksiz olduğunu ve sertifikasyon standartlarının Türkiye ormancılığına uygun olmadığını düşünmektedir. Sertifikasyon algısının, sertifikalı ürünlere daha fazla ödeme eğiliminin önemli bir belirleyicisi olduğu belirlenmiştir. .
Özet (Çeviri)
This thesis explored the perceptions and attitudes of forest engineers working in Bolu Regional Forest Directorate and determined the variables affecting them. Almost all of the respondent forest engineers were familiar with FSC and/or PEFC. The study investigated whether there is a willingness to pay more for certified The rate of respondents willing to pay more was 58,5% for photocopy paper, 61,5% for coffee table and 64,1% for dining room. Respondents who are women, married, with higher household income, considering themselves environmentalist, bought products with FSC logo and have children are more likely to pay more. According to the results of factor analysis, the main determinant factors of forest certification perception are good management, trust, cost and premium. The prime perceived benefit of forest certification by forest engineers is occupational health and safety improvement. More than half of the participants do not trust the certification bodies, find certification is unnecessary for state forest enterprises and consider certification standards are suitable for Turkish forestry. The perception of certification was an important determinant of the willingness to pay more for certified products.