Revisiting Interbau exhibition 1957 in Berlin, from the city of stone to the city of tomorrow
Berlı̇n'de Interbau 1957 sergı̇sı̇, taş kentten yarının kentı̇ne
  1. Tez No: 594635
  2. Yazar: KAMRAN FARSHCHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN BALAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Berlin şehri 1957'de, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki ilk mimari sergisi olan Interbau'yu şehrin merkezinde, savaş sırasında neredeyse tamamen yıkılan Hansaviertel semtinde açtı. Sergi,“Yarının Şehri”sloganıyla“batılı özgür toplum”görüntüsünü yansıtmak ve Doğu Berlin'de sosyalist doğu tarafından Stalinallee'de başlatılmış olan yeniden inşa programlarının kentsel propagandasına cevap vermek istedi. Önce, bölgenin yeniden inşası için bir tasarım yarışması düzenlendi; daha sonra çeşitli yapı tipolojileriyle çok daha kapsamlı bir proje geliştirmek için, modern mimari uygulamalarıyla tanın çok sayıda ulusal ve uluslararası mimar davet edildi. Bu tez, Interbau 1957'nin modern mimarlık söylemi içindeki yerini ve öncesiyle sonrasında düzenlenen sergilerle ilişkisini anlamak için, Modern Hareket'in kökleri ve tarihini araştırıyor. İngilizce dilinde konu üzerine uluslararası kullanıcıya hitap eden az sayıda akademik araştırmanın bulunması nedeniyle, projenin kapsamlı bir açıklaması hedeflenerek, Hansaviertel'in yerleşim planı, peyzajı ve mimari özelliklerine odaklanılmıştır. Gerçekleşmesinden 60 yıl sonra Hansaviertel'I yeniden ziyaret etmek, konutta modernist söylemin önemli bir örneği olarak öğretici olduğu kadar, modernist söylemin sıkça değişimi üzerine düşünmek için de fırsat tanımaktadır. Bu açıdan, Interbau 1957'den sadece 30 yıl sonra Berlin için geliştirilen IBA projesi, kentin yeniden yapılanması ve konut tasarımındaki köklü paradigma değişikliğini görmek için yeterli zemini sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
The city of Berlin inaugurated in 1957 the Interbau, the first architectural exhibition after World War II in the central district of Hansaviertel, which was almost entirely ruined during the War. The exhibition aimed to reconstruct the district with intentions to reflect the image of the“free western society”under the motto of“The City of Tomorrow”as a response to the urbanistic propaganda of the socialist east, which had already started its reconstruction programs in the East Berlin, with buildings on Stalinallee. At first a design competition was held for the reconstruction of the district; then a much more comprehensive project with diverse building typologies was developed by inviting numerous national and international architects recognized with their practice of modern architecture. This thesis searches through the roots and history of the Modern Movement, the place of Interbau within the course of modern architectural discourse and its relation with exhibitions held before and after Interbau 1957. Due to the lack of scholarly studies in the English language on Hansaviertel, a comprehensive exposition of the project is aimed, focusing on its site planning, landscape and architectural characteristics. Following a detailed account of the project and its ideological grounds, the research undertakes to produce a descriptive catalog of all housing blocks in the neighborhood. This revisiting of Hansaviertel development after 60 years of its realization not only was informative of a significant instance of modernism, but also provided opportunity to ponder the continual changes in the modernist discourse. In this respect, the IBA- Berlin project developed only 30 years after Interbau 1957, displays sufficient ground for observing the radical shift of paradigm in urban reconstruction and housing design.