Evaluation of the robustness performance of a fuzzy logic controller for active vibration control of a piezo-beam via tip mass location variation
Bir piezo-kiriş yapının aktif titreşim kontrolünde bulanık mantık denetleyicinin gürbüzlük performansının kütle konumu değişikliği ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 594641
  2. Yazar: ERDEM RAHMİ ŞENÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, bir piezo-kirişin serbest ve zorlanmış ilk rezonans frekansını bastırmak amacıyla tasarlanan Bulanık Mantık Denetleyici (BMD)'nin piezo-kirişin ucundaki kütlenin pozisyonu değiştiğinde de gürbüz bir denetleyici olarak davranmasını amaçlayan çalışmaları sunmaktadır. Alüminyum ankastre piezo-kiriş, titreşim kontrolü için algılayıcı ve uyarıcı olarak kullanılacak piezoelektrik yamaları ve kontrolcünün gürbüzlük denemeleri için sistem parametrelerini değiştirmek üzere kullanılacak olan ve piezo-kirişin serbest ucuna bağlı yer değiştirebilir kütleyi içermektedir. İlk önce, piezo-kirişi aktif olarak kontrol etmek için kurulan deney düzeneği tanıtılmış ve piezo-kirişin ucundaki kütlenin tüm konumları için sistem tanımlaması deneysel olarak gerçekleştirmiştir. Daha sonra, frekans cevap fonksiyonları benzetim çalışmalarında kullanılmak üzere Matlab'daki System Identification Toolbox aracılığıyla bulunmuştur. Ardından, bir BMD, Matlab'daki Fuzzy Logic Toolbox aracılığıyla tasarlanmış ve denetçinin performansı, piezo-kiriş yapının serbest, ilk rezonans frekansındaki zorlanmış ve yine ilk rezonans frekansını kapsayan frekans bandı içinde zorlanmış titreşimlerini sönümlemek için çeşitli benzetim ve deneysel çalışmalarla değerlendirilmiştir. Ayrıca, BMD'nin gürbüz performansı da piezo-kirişin ucundaki kütlenin konumu değiştirilmek suretiyle incelenmiştir. Bu tez, piezo-kirişin ilk rezonansındaki titreşimlerin, ucundaki kütlenin konumundaki değişiklik nedeniyle dinamiği değişse bile, kütlenin belirli bir konumu için geliştirilen BMD tarafından belli bir gürbüzlük seviyesinde sönümlendiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a study in which a robust Fuzzy Logic Controller (FLC) is designed to suppress both free and the first resonance of a piezo-beam even if the position of the tip mass located on the beam varies. The cantilever aluminum piezobeam involves the piezoelectric patches bonded on the surfaces to be used as a sensor and actuator for the vibration control and the displaceable tip mass attached to the free end of the piezo-beam and used to change the system parameters for checking the robustness of the designed controller. At first, the experimental setup for actively controlled piezo-beam is introduced and the system identification of the piezo-beam for all positions of the tip mass is performed. The frequency response functions are then investigated via the System Identification Toolbox in Matlab in order to be used in the simulation studies. Then, a FLC is designed via Fuzzy Logic Toolbox in Matlab. The performance of the FLC is the evaluated through various simulation and experimental studies such as free vibration suppression, forced vibration suppression at the first resonance frequency and the forced vibration suppression within the frequency span covering the first resonance of the piezo-beam. Moreover, the performance in the robustness of the FLC is investigated by changing the position of the tip mass. This thesis shows that the first resonance of the piezo-beam is suppressed by the designed FLC developed for a certain position of the tip mass even if the dynamics of the piezo-beam is changed due to change in the position of the tip mass by providing a certain degree of robustness.