Yerel yönetimlerde kalkınma algısına dair bir inceleme: 2004-2018 Hopa Belediyesi örneği
An investigation upon the development perception within the local governments: Hopa municipality instance between 2004 and 2018
- Tez No: 594652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA YÜKSEL ACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı, günlük yaşam içinde, tekil olarak bireylerin, toplumların ve özellikle bürokrasi içindeki yöneticilerin dillerine pelesenk olan kalkınma mefhumunun, bir yerel yönetim birimi olan Hopa Belediyesi özelinde belediye politikalarına yön veren başkan, meclis üyesi ve encümenlerine tezahürünü ve mefhumun algılanış biçimini açığa çıkarmaktır. Tez çalışması, kapitalist ilişki ağlarının yayılıp yoğunlaşması ile birlikte bir strateji haline dönüşerek kapitalist birikim sürecine adapte edilen ve“ortak iyi”imgesinde ifade bulan kalkınma/gelişme retoriğinin, İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki konjonktür ile nasıl dönüştüğünü eleştirel bir yöntemle irdelemektedir. Kapitalist gelişmeyle birlikte ulus-devlet içerisinde gelişmişlik farklılığın bölgeler arasında da ortaya çıkması, küreselleşme ve yerelleşme olgularıyla birlikte bu durumun hız kazanarak yerel birimlerin kalkınma/gelişme çerçevesinde etki alanının genişlemesine neden olmaktadır. Böylelikle kapitalist ilişki ağlarının genişleyip yoğunlaşması söz konusudur. Bu tez, bu akstan yola çıkarak Hopa Belediyesi'nin 2004-2018 yılları arasındaki Belediye yönetimlerinin politikalarında,“Toplumcu Belediyecilik”,“Sosyal Belediyecilik”ve“Neo-liberal Belediyecilik”anlayışları göz önünde bulundurularak, kalkınma/gelişme mefhumunun algılanışını teorik ve pratik bir çerçeve dâhilinde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to expose the appearance of the conception of development, which is yacked it up within the daily life by singularly individuals, societies and particularly executives in the bureaucracy, upon the mayors, aldermen and council members, who direct the policies of the municipality, and the perception manner of the conception, specific to Hopa Municipality as a local government unit. The thesis study discusses how the development rhetoric, which is adapted to the capitalist accumulation process becoming a strategy together with spreading and intensifying of the capitalist relation networks and found an expression in the image of“common good”, transforms with the conjuncture after the World War II by using a critical method. Emerging of the inter-regional differences in terms of the development within the nation-state together with the capitalist progress causes to the enlargement of the sphere of the influence of the local units within the framework of the development simultaneously with the globalization and localization facts by gaining speed. Thus, enlarging and intensifying of the capitalist relation networks is the point in question. This thesis will reveal the perception of the development conception within the theoretical and practical frameworks by taking into consideration the apprehensions of“Socialist Municipalism”,“Social Municipalism”and“Neoliberal Municipalism”in the policies of the municipality administrations between 2004 and 2018 of Hopa Municipality on the bases of this axis.