Corporate strategies for currency risk management
Döviz kuru risk yönetimi için şirket stratejileri
- Tez No: 594651
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL, YRD. DOÇ. DR. ÖZGE SEZGİN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Matematik, Economics, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hızlı tüketim sektöründeki ¸şirketler, gelecek dönem satışlarını tahmin etmelerinin oldukça önemli bir yapı taşı olduğunun yıllardır farkındadırlar. Bu tahminleri etkili bir şekilde uygulayan şirketler, tüm operasyonlarının finansal yapısını kontrol etmekte ve gelecek kararların verilmesini kolaylaştırmaktadırlar. Bunun yanında bu şirketler, oluşabilecek herhangi bir duruma karşı hızlıca reaksiyon gösterebilmektedirler. Akademik literatürde, gelecek dönem satışlarının tahmin edilmesi ile ilgili bir çok makale yer almaktadır. Fakat, şirketlerin net satış için yaptıkları harcamalar ve onların tahminlerine dair çalışmalara yer verilmemiştir. Bu tezde satış sürecinin çeşitli adımlarına ve net satış için yapılan harcamaların tahmin modellerine yer verilerek, akademik literatüre katkıda bulunulmaya çalışılacaktır. Bu teze konu olan şirketin Türkiye organizasyonlarına yönelik operasyonları incelenmektedir. Organizasyonun performansı, portföyünde yer alan ürünlerin maliyetlerine, marjlarına, sipariş ağırlıklarına, döviz kur değerlerine ve stratejik hamlelere bağlıdır. Bu kriterler, şirketin geçmiş verileri dikkate alınarak çalışılmıştır. Döviz kuru oranının etkisi ve dalgalanması ile birlikte net satış için yapılan harcamalar gelecek dönemler için tahmin edilmektedir. Bu tahminler Geometrik Brownian Hareketi ve ARIMA modeli kullanılarak yapılmaktadır. Bu tahminler doğrultusunda Monte Carlo simülasyonu kullanılarak, şirketin gelecekteki durumuyla ilgili fikir sahibi olunmaktadır. Simülasyonların sonucunda ise olası bir bütçe aşımı durumunda şirketin, nasıl aksiyon alması gerektiği ve ne gibi finansal türevler kullanabileceği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
For many years, forecasting the sales has been thought as a significant fundamental for the companies that operate in fast moving consumer goods (FMCG) sector. Companies that are successful in predicting their sales, also have the strength to manage company's financials. Also, companies have the chance to react to tough situations that they might face. In the academic literature, there exist many studies about forecasting the future of sales. However, there are limited studies about how the companies forecast their gross to net spending apart from gross sales. This thesis aims to present a model constituted from several steps of sales process and aims to contribute the academic literature with that model. It also analyzes the process of performing a sales organization in Turkey. The performance of this organization is affected by many materials such as goods' costs, margins, foreign currency rates, strategy calls and order breakdown. These materials are studied in the light of the historical data which are hypothetical but related with FMCG sector. The impact of foreign exchange (FX) rate on the goods and its fluctuations are discussed alongside the gross to net forecasting for different type of orders. In forecasting, Geometric Brownian Motion and ARIMA models are used. Excess amount of gross to net spending is calculated by using Monte Carlo simulation, how the organization decides to pass over the excess amount is explained. Finally, different derivatives are suggested to help the organization to hedge its position.