Sukuk finansman modellerinden murabaha sukuk, Türkiye'de uygulaması ve muhasebeleştirilmesi
Sukuk financing models murabaha sukuk, application and accounting in Turkey
  1. Tez No: 594653
  2. Yazar: FATMA ELDELEKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇELENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Gelişen ve dönüşen dünya, ülkelerin kaynak ihtiyacını artırmış, bireysel gereksinimleri değiştirerek finans sektörü meydana getirmiş, finansal piyasalar oluşmuş ve finansal piyasa araçları türemiştir. 1970'lerde petrol ve dolardaki artış petrol zengini Orta Doğu ülkelerini zenginleştirmiştir. Zenginleşen Orta Doğu ülkelerinin yatırımcıları ellerindeki kaynakları farklı ülkelerde yatırıma dönüştürmek için inançlarına uygun finansman yöntemlerine sahip ülkeleri tercih etmişlerdir. Bu durum İslami ilke ve kurallara uygun bir ihraç sürecini ortaya koyan sermaye piyasası araçlarından biri olarak Sukuk'u karşımıza çıkmıştır. Tez çalışmamızda Sukuk finansman modellerinin çerçevesi, özellikleri, ihraç süreçleri ve klasik finansman yöntemleri ile karşılaştırmaları yapılmıştır. Türk ekonomi sistemindeki uygulaması olarak karşımıza çıkan kira sertifikalarının mevzuat boyutu ve ihraç süreçleri açıklanmaya çalışılmıştır. Murabaha Sukuk finansman modelinin kavramsal çerçevesi, ihraç süreci, Türkiye'de uygulaması ve tarafları açısından muhasebeleştirilmesi örnek ile açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transformation and development of the world has increased resource requirements of the countries, created the financial sector by changing individual requirements, formed financial markets and derived new financial market instruments. In 1970s, increase in oil and dollar has enriched the Middle East countries which are oil-rich. The investors of the enriched Middle Eastern countries preferred countries, which have appropriate Islamic financing methods, to convert their resources to investments. This situation has introduced the sukuk as one of the capital market instruments, which sets out an export process in accordance with Islamic principles and rules. In our thesis, the framework of sukuk financing models, their features, issuance processes and their comparison with classical financing methods have been made. Legislative dimension and issuance processes related to lease certificates which are encountered in the Turkish economic system have been tried to be explained. The conceptual framework of Murabaha sukuk financing model, issuance process, applications in Turkey and accounting principles between the parties have been tried to be explained with a model.