Devlet ormanlarında kurulan enerji tesislerinin izin süreci ve uygulamada yaşanan sorunlar
Permission process and application problems of the energy facilities established in the state forest
- Tez No: 594671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE GENÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada ormanlardan geçen enerji tesislerinin izin işlemlerinin ne şekilde yapıldığı ve hukuksal yönü incelenmiştir. Öncelikle yasal izin sürecini ortaya koymak amacıyla ilgili mevzuat incelenmiş enerji nakil hatları için gerekli olan müracaat belgeleri ve izinlerinde ödenecek bedellerin tespiti örneklerle verilmiştir. Ayrıca izin sürecinde kurumların karşılıklı yaşadığı sıkıntılar ve çözüm önerileri de ortaya koyulmuştur. Devlet ormanları içinde toplum ihtiyaçları dolayısıyla verilen çeşitli izinler vardır. Bunlardan biri de bu çalışmanın konusunu oluşturan enerji nakil hatları ve tesisleridir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerinde kalan devlet ormanlarından enerji nakil izinlerinin hukuksal durumu T.C. Anayasasının 169 maddesinde, 6831 sayılı Orman Kanununda ve ilgili yönetmeliklerle düzenlenmiştir. Devlet ormanlarından enerji nakil hattı geçirilmesi için izin alabilecek kamu kuruluşları TEDAŞ (Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş) ve TEİAŞ (Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş) Genel Müdürlükleri ve bu kurumlara bağlı taşra teşkilatlarıdır. Devlet orman alanlarında verilen her bir izin orman tahribine ve alan bütünlüğünün bozulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle verilecek izinler ve izin sonrasında yapılacak denetimler oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Within the state forests there are various permits given due to community needs. One of these is the energy transmission lines and facilities that make up the subject of this paper. The legal status of energy transfer permits in state forests within the borders of the Republic of Turkey has regulated in article 169 of the T.C. Constitution, in the Forest Law No. 6831 and related regulations. The public institutions that may be allowed to pass the energy transmission line from the state forests are TEDAŞ (Turkish Electricity Distribution Company) and TEIAŞ (Turkish Electricity Distribution Company) General Directorates and the provincial organizations affiliated to these institutions. Then the application documents required for the energy transmission lines and the determination of the payable amounts for the permits with the examples have been given. Furthermore, the number of permits and within the process of permitting the distresses that institutions face and solution proposals have been put forward. Each type of permit granted in state forest areas is of course damaging to forest intrusion and area deterioration integrity. For this reason the permissions to be granted and the audits to be done after the leave are very important.