'Beat Germany': Allied propaganda and immigration in the United States during World War I
'Almanya'yı yenin': Birinci Dünya Savaşı sırasında Birleşik Devletler'deki müttefi̇k propagandası ve göç
- Tez No: 594672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Birleşik Devletler, koloni döneminden günümüze, yeni iş imkânı, daha iyi ekonomik koşullar, düşünce ve inanç özgürlüğü umuduyla dünyanın her yanından gelen insanlar için en popüler ülkelerden birisi olmuştur. Toplu göçlerin sonucunda, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında Birleşik Devletler göçmenler karışımına dönüşmüştür. Propaganda, bir devlet politikası aracı olarak, Birleşik Devletler tarafından özellikle savaş zamanlarında iç ve dış politikada etkin bir şekilde kullanılmıştır. Bu tez, Birinci Dünya Savaşı sırasında Birleşik Devletler tarafından özellikle Alman göçmenlere karşı yürütülen propagandaya odaklanacaktır. Savaş zamanında“Alman karşıtı”propaganda örneklerinden posterler, kartpostallar, broşürler, resimler, illüstrasyonlar, gazeteler ve politikacıların konuşmacıları gibi efemera bu tezin araştırmalarının ana kaynağını oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The United States, from its colonial time to its present days, has been one of the most popular countries attracting new comers throughout the world who seek new job opportunities and better economic conditions, freedom of thinking and belief. In the late nineteenth and early twentieth centuries, the United States became a melting pot of different ethnic groups resided. Propaganda as an instrument of state policy has been used effectively in the United States' domestic and international politics, by the country itself or from the outside, especially during the times of war. This thesis will focus on the aspects of the propaganda that was carried out during World War I mainly towards the German immigrants. War time“anti-German”propaganda in the form of ephemeral sources such as posters, postcards, pamphlets, illustrations and newspapers will constitute the main sources for the research of this thesis.