Mesnevi'de cinsiyet algısı: Şarih Ahmet Avni Konuk'un yorumu
perception of sexuality in the Mathnawi: The commentator Ahmet Avni Konuk's interpretation
- Tez No: 594693
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KUŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnsanın doğası ve mahiyeti, şüphesiz insanoğlunun varoluşundan beri kendini tamamlamada önemli sorulardan birisidir. Bu noktada kadın ve erkeğin tabiatı bu soruların cevabının numunesidir. Biz bu araştırmamızda büyük düşünür ve mutasavvıf olan Mevlana Celaleddin Rumi'nin şiir şöleni Mesnevi'sini, Ahmet Avni Konuk'un yorumuyla incelemeyi hedefledik. Ve insanın, kadın ve erkekteki tabiatını cinsiyet üzerinden değerlendirdik. Bunu da konu bağlamında akıl, nefis ve insan-ı kâmilin hem insanda hem de âlemdeki tezahürlerini açıklamaya çalıştık. Sonrasında bu ilişkiyi açıklayan kavramlara yer verdik. Mevlana insanı, evreni ve hatta Tanrı'yı dişil nitelikler üzerinden izah ettiğinden kadın tabiatını ayrı bir başlık altında inceledik. Ve nihayetinde cinsiyet kavramının olmadığı kâmil insanı, Mesnevi'de verilen örnek isimlerle izah etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The nature and essence of man is undoubtedly one of the moral questions concerning human's self-competion since the existence of human being. At this point, the nature of men and women is the answer to these questions. In this study we aimed to review the poem festival of Mevlana Jalal al-din Rumi of Mesnevi, the sufi-thinker and masterpiece, with Ahmet Avni Konuk's interpretation. And we evaluated the nature of man, woman and man in terms of gender. İn the context of the subject, we have explained the reflection of the mind, self(nefs) and human being on both the human and the universe. Then we have included the concepts that explain this relationship. Mevlana, because the human being explains the universe and even God with feminine attributes, we examined the nature of women in a seperate title. And finally, we tried to examine the human being without the concept of gender, with sample names in Mathnawi.