Yönetsel değerler ve yönetici profili üzerine bir kamu kurumunda araştırma
A search on managerial values and executive profile a case study of public institution
- Tez No: 594694
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY BİGE AŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sürdürülebilir Büyüme ve Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu bilimsel çalışmanın amacı; İstanbul'da yer alan bir kamu kurumunun orta ve alt kademe yöneticilerinin, iş görme anlayışı ve karar alma mekanizmalarında referans aldığı yönetsel değerlerin neler olduğunun araştırılmasıdır. Bu amaçla, araştırmanın yapıldığı kamu kurumundaki 145 yöneticiden elde edilen veriler ile yöneticilerin benimsemiş oldukları değer gruplarının neler olduğu ve bu değer gruplarının biyolojik etkenler, eğitim özellikleri, toplumsal ve örgütsel etkenler bazında farklılıkları incelenmiştir. Araştırma kapsamında yöneticilerin benimsedikleri değerlerin yanı sıra yaşadıkları yöre (il) ve mevcutta çalıştıkları kurumun değerlerine ilişkin algıları da araştırılmıştır. Araştırma kapsamında; Doğan, Aşkun ve Yozgat (2007) tarafından gerçekleştirilen“Türkiye'de Yönetsel Değerler ve Yönetici Profili Üzerine Bir Araştırma”isimli araştırma projesi esas alınmıştır. İş görme anlayışının boyutlarını belirlemek için ise Aldemir, Arbak ve Özmen'in geliştirmiş olduğu ve yönetsel değerleri batı kaynaklı ve yerel değerler olmak üzere sınıflandıran 58 maddelik“İş Görme Anlayışı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; yöneticilerin benimsemiş oldukları değerlere ilişkin batı kaynaklı değerlerin, yerel değerlere oranla benimsenme düzeyinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yöneticilerin sahip olduğu değerlerin; cinsiyet, eğitim düzeyi, lisansüstü eğitiminin olup olmaması, mezun olduğu üniversitenin bölgesi, annenin eğitim düzeyi, yaşadığı yöre, kurumda çalışma süresi ve sahip olduğu yönetim seviyesine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this scientific study is to research the managerial values which mid and lower level managers of a public institution in İstanbul refer to in their business approach and decision-making mechanism. For this purpose, with the data obtained from 145 managers in the public institution which the research has been done; the value groups adopted by the managers and the differences of these value groups based on biological factors, educational characteristics, social and organisational factors were examined. Within the scope of the research, the perception of the managers towards the values they adopt, the region (province) they are living in and the values of the institution they are currently working. Within the scope of the research; the research project names“Managerial Values in Turkey and a Research on the Managers Profile”prepared by Doğan, Aşkun and Yozgat (2007) has been based on. In order to determine the dimensions of business approach,“Performing Approach Scale”, containing 58 items which was developed by Aldemir, Arbak and Özmen and which classifies the managerial values as western and local values, was used. As the result of the research, it has been determined that; with regard to the values which the managers adopt, the western values are more likely to be adopted than local values. In addition, it has been concluded that the values of the managers show significant differences according to gender, education level, having postgraduate education or not, the region of the university he/she has graduated from, the education level of the mother, the region he/she is residing, working time in the institution and the level of management.