Radical right-wing populism and climate action in Europe: The case of the Alternative for Germany (SFD)
Avrupa'da radikal sağ popülizm ve iklim politikaları: Almanya için Alternatif (AFD) örneği
  1. Tez No: 594723
  2. Yazar: BURCU İSKENDER DÜĞENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEHAN ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
AB ekonomisinin itici gücü ve 2008'de yaşanan Avro krizi sonrasında AB'nin zayıf ekonomilerine yapılan mali yardımın ana yüklenicisi olan Almanya, büyük göçmen nüfusuyla popülist siyaset için elverişli bir zemin haline gelmiştir. Böyle bir siyasi ortamda Avro Krizi sonrasında ortaya çıkan Almanya için Alternatif Partisi (AfD), Alman siyasetindeki sağ popülist parti olarak hem eyalet seçimlerinde hem de federal ve Avrupa düzeyindeki seçimlerde yükselişe geçmiştir. AfD iklim değişikliği politikalarına yönelik düşmanca bir dil benimsemiş, iklim bilimi inkarcılığını söylemine katmış, iddialı iklim politikası hedefleri ve çevreci enerji dönüşüm projeleri ile bilinen ve uluslararası alanda“çevre öncüsü”olarak tanınan Almanya'da konunun kutuplaşmasına yol açmıştır. Bu kapsamda, bu tez Avrupa'da radikal sağ popülist partilerin iklim bilimi ve iklim değişikliği politikalarına neden ve nasıl karşı çıktığını analiz etmekte ve çeşitli yönleriyle AfD örneğini ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
As the driving force of the EU economy and the main bearer of the economic consequences of the bailout of the weak economies of the EU in the wake of the Euro Crisis of 2008, Germany has become a conducive ground for populist politics with its vast immigrant population. In such a political environment, the Alternative for Germany (AfD) which came out in the aftermath of the Euro Crisis as the right-wing populist party in German politics, gradually reinforced itself as the rising actor in both state and federal elections as well as at the European level. It has embraced hostile language towards climate change policy, incorporated climate science denial in its discourse and caused polarization of the issue in Germany which is known with its ambitious climate action objectives and environmentally friendly energy transformation policies and regarded internationally as“an environmental leader”. This thesis analyzes why and how the European radical right-wing populist parties are opposing climate science and climate action and scrutinizes various aspects of the case of the AfD vis-à-vis anti-climate action.