Erken dönem Cumhuriyet'te genç kadın intiharları
Young women suicides in the early republican period
- Tez No: 594724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ÖZKAN KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Modern düşüncenin temel özelliklerinden biri ikilikler kurarak sınıflandırma pratiğidir ve bu pratik cinsiyetlendirilmiş bir düzlemde işler. Modern tıbbi bilgi ise biyolojik determinizmden aldığı ideolojik güçle, ikilikleri sabitleyerek kadın bedeni ile modern yönetimsellik arasına sızar ve bu yolla bir anlamda modern kadınlık tanımı yapar. Bu tez çalışması ise tıbbi bilginin“modern kadınlık”inşası ile ilişkisini, erken dönem Cumhuriyet'in salgın olarak nitelediği, İstanbul genç Müslüman/Türk kadın intiharları üzerinden tartışmaktadır. Bu yolla çalışma, Osmanlı-Türk modernleşmesi sürecinin cinsiyet rejimine,“yeni kadın ideali”inşasına ve sömürge-karşıtı milliyetçiliğin rolüne odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the basic features of modern thought is the practice of classifying by establishing dualities, and this practice operates on a gendered platform. On the other hand, with the ideological power it receives from biological determinism, modern medical knowledge, infiltrates between the female body and modern managerialism by fixing the dualities and in this way it defines the definition of modern womanhood. This thesis discusses the construction of“modern femininity”by medical knowledge through the suicide of young Muslim/Turkish women in Istanbul, which the early Republic described as an epidemic. In this way, the study focuses on the gender regime of the Ottoman-Turkish modernization process, the construction of the“new female ideal”and the role of anti-colonial nationalism.