Çocuk ve ergenlerde sosyal fobi: Epidemiyolojik bir çalışma
  1. Tez No: 59473
  2. Yazar: TÜRKAY DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAHİT MOTAVALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmada 4.-8. sınıflarda okuyan ilkokul ve ortaokul öğrencilerinde sosyal fobinin görülme sıklığı ve sosyal fobik çocukları normal kontrol grubundaki çocuklardan ayırt eden özellikler araştırılmıştır. Çalışma üç ayrı okuldaki 1482 öğrenciyle yürütülmüştür. Çalışmanın ilk aşamasında öğrenciler Çapa Çocuk ve Ergenler için Sosyal Fobi ölçeği ve Çocuklar için Sosyal Anksiyete ölçeği kullanılarak taranmış ve kesme puanı üzerinde puan alanlar belirlenmiştir. Her okulda ilkokul ve ortaokul öğretmenleriyle toplantılar yapılarak sosyal fobik belirtiler hakkında bilgi verilmiş ve sınıflanndaki öğrencilerden bu belirtileri sergileyenleri belirlemeleri istenmiştir. Kesme puanı üzerinde puan alan öğrencilerle birlikte, öğretmenlerce isimleri bildirilen öğrenciler ve diğer öğrenciler arasından rastlantısal olarak seçilen %10 oranında öğrenci de tanısal görüşmelere alınmıştır. Görüşmeler Sosyal Fobi için Tanısal Görüşme Formu kullanılarak yapılmıştır. Kontrol grubu tüm örneklemden rastlantısal olarak seçilen öğrencilerden oluşturulmuş ve olgu grubuyla okul, sınıf ve cinsiyet bakımlarından eşleştirilmiştir. îkinci aşamada öğrencilerden bazı sosyodemografik verilere, kendisinin ve anababasının sağlık durumuna, ailesi ve sosyal çevresiyle ilişkilerine ilişkin bilgiler alınmıştır. Yine ikinci aşamada, öğrenciler Piers-Harris Çocuklar için Öz Kavramı ölçeği, Sınav Kaygısı Envanteri, Çocuklar için Depresyon ölçeği gibi ölçekleri doldurmuşlardır. Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği aracılığıyla anababalardan da bilgi alınmıştır. Sosyal fobi tanısı alan öğrencilerin oranı % 3.9 olarak bulunmuştur. Sosyal fobik çocukların benlik saygılarının daha düşük olduğu, daha fazla depresyon ve anksiyete belirtisi bildirdikleri, anneleriyle ilişkilerini daha az iyi olarak niteledikleri belirlenmiştir. Sosyal fobi olgularının anababalannın, çocukları için, kontrol grubundakilere göre daha fazla psikiyatrik belirti bildirdikleri saptanmıştır. 101
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the prevalence of social phobia in students in 4th through 8th grades was investigated. Additionally, peculiarities which differentiate social phobic children and adolescents from normal control group students were examined. The study was carried out in three different schools and with 1482 students. In the first stage, students were given the Social Anxiety Scale for Children and Çapa Social Phobia Scale for Children and Adolescents and those students whose scores in either scale were above the cutoff point were determined. In all three schools, meetings with teachers were held and they are informed about social phobic symptoms in children and adolescents. They are then requested to report their students who display these symptoms. In the diagnostic stage, children whose test scores were above the cutoff point or were reported by their teacher were called for interview. Additionally, a random sample of the remaining children (at the rate of 10 %) were requested to participate. Diagnostic interviews were carried out using Social Phobia Diagnostic Interview for Children and Adolescents. Normal control group was composed via pairing case group students with randomly selected students, controlling for school, grade and sex. At the second stage information about sociodemographic data, health status of the students and parents, relationship with parents, peers and teachers was obtained. In addition, children were given Piers-Harris Children's Self Concept Scale, Test Anxiety Inventory and Children's Depression Inventory. Parent's assesments were obtained using Child Behaviour Checklist. The prevalence of social phobia was 3.9 %. Children and adolescents with social phobia had lower self esteem, had reported more depressive and anxiety symptoms, had of lower quality relationship with their mother. The parents of social phobic children and adolescents reported more psychiatric symptoms for their children comparing to the parents of normal control group students. 102