Çocukluk çağı disosiyasyon soru listesinin geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
  1. Tez No: 59474
  2. Yazar: S. SALİH ZOROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
78 vn.) ÖZET 4 gruptan toplam 151 denek üzerinde yapılan bu çalışmada Çocuk Disosiyasyon Soru Listesi'nin Türkçe uyarlamasının geçerliliği ve güvenilirliği sulanmıştır. Psikiyatrik başvurusu olmayan normal popülasyon grubu, afektif bozukluk gurubu, anksiyete bozukluğu grubu ve Disosiyatif Bozukluk grubundan oluşan 151 deneğin Çocuk Disosiyasyon Soru Listesi skorları değerlendirmeye alınmıştır. Sonuçta Çocuk Disosiyasyon Soru Listesi'nin Türkçe uyarlamasının Cronbach Alfa ve Split Half güvenilirlik testleriyle ortaya konan oldukça güvenilir bir ölçüm aracı olduğu tesbit edilmiştir Test-tekrar test korelasyonu uzun bir zaman sonra ölçekle elde edilen sonuçların oldukça sabit bir şekilde devam ettiğini ortaya koymuştur. Çocuk Disosiyasyon Soru Listesi patolojik disosiyasyon açısından değişik grupların anlamlı bir şekilde ayrılmasını sağlamış, geçerli bir ölçüm aracıdır. SUMMARY The Child Dissociative Checklist Turkish version is reliable measure demonstrating good stability over 21 days interval and excellent internal consistency as measured by Cronbach's alpha, split half reliability coefficients and other tests of internal consistency. The CDC Turkish version readily differentiates subjects with Çocuk Disosiyasyon Soru Listesiiniçally diagnosed dissociative disorders from control subjects and from children with anxiety disorders and from with afective disorders. The CDC Turkish version is valid and reliable screening tool for the detection of pathological dissociation in children.
Özet (Çeviri)