Yürütmenin durdurulması
Suspension of residance
- Tez No: 594734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESER US
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hukuk sistemine bakıldığında telafisi güç ve imkansız zararların önlenmesi için yürütmenin durdurulması geçici bir tedbir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir başka deyişle yürütmenin durdurulması, ilgililer tarafından iptali istenmiş olan idarî işlemin uygulanmasını dava sonuçlanıncaya kadar askıya alan geçici bir tedbirdir. Biraz daha somutlaştırmak gerekirse yürütmenin durdurulması, vatandaşlara göre daha fazla imtiyaz ve yetkiler ile donatılmış olan idarenin bu üstün gücü karşısında vatandaşların temel hak ve özgürlüklerinin korunması açısından bir denge oluşturmaktadır. Baktığımız zaman bu dengenin sağlamasında yargı organlarının yapmış oldukları denetim büyük önem arz etmektedir. Yargı organlarının bu denetimi yaparken kullandığı en önemli aracın yürütmenin durdurulması olduğu ortadadır. Tezimizde yürütmenin durdurulması kurumunu ayrıntılı bir şekilde ele almış bulunmaktayız. İnceleme sırasındaki en önemli kaynaklarımız yargı kararları ve doktrin değerlendirmeleri olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
When it comes to Judical system, we see the adapting an action fors tay of order as a temporarily measure to eliminate singnificant loss and situations, which are difficult to be compensated. In another word, the stay of order is actually the suspension of the implementation of the administrative act, which is requested to be nullified by the parties, that is to say a measure which makes the act or transacton be halted until the case is over. As to make it more elear, the stay of order creates a balance betwen a parson and administration by protecting the most important rights of the citizens the core rights and liberties, againts the superior power of the administration which is more equipped whit authority and privileges compared to the citizens. In this sense, the inspection that the judicial branch carries out has importance a lot as regard to provide that balance. It is clear that the most important mean, which makes the judicial branches carry out this inspection, is tha of order. We detailedly examine the stay of order in our thesis, aswel. The judicial practices and doctrine as ragerd the topic have been significant sources in our evaluations during the research.