Vergi denetimi ve Türkiye'de vergi denetiminin etkinliği
Tax audi̇t and the effectiveness of tax auditing in Turkey
- Tez No: 594733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki vergi mükellefi olan ve vergi mükellefi olmayan kişilerin vergi denetimi ve vergi denetiminin etkinliği hakkındaki görüşlerinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki vergi mükellefi olan ve vergi mükellefi olmayan kişiler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 450 kişiye ulaşılmıştır. Ancak 52 anket değişik sebeplerden dolayı geri dönmemiştir. Geriye kalan 398 anket ile analiz yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Vergi Denetim Görüşü Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 25.0 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre vergi denetim görüşlerinin bazı demografik özelliklere göre farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research is conducted in order to examine the opinion of taxpayer and non-taxpayer in Turkey about tax audit and the effectiveness of tax audit in Turkey. Because the research is about detecting of the existing relationship relational screening model is used. The population of the study consisted of taxpayer and non-taxpayer in Turkey. there were 450 participants in the research. However, the 52 survey were never returned and 398 surveys were analyzed in the study. Tax Audit Opinion Scale were used to collect data in the researsch. . SPSS 25.0 statistical software package was used to analysis of the data. Results indicated that there were differences in term of demographic variables tax audit opinion.