Öğrenme bozukluğu ve dikkat eksikliği aşırı hareketlilik bozukluğu olgularının nöropsikolojik ve nörofizyolojik yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 59475
  2. Yazar: ÖZLEM ERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFSER KERİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
7. ÖZET Amaç: Bu çalışmada, oldukça sık karşılaşılan ÖB, DEHB bu iki bozukluğun birarada görüldüğü ÖB+DEHB olgularının, bir dizi nöropsikoljik ve nörofizyolojik değerlendirmelerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada bu üç grubun birbirlerinden ve normal çocuklardan farklılıkları ortaya konulurken, aynı zamanda bu öznel değerlendirme araçlarının ayırdediciliği ve kliniğe ne ölçüde yardımcı olabileceği de incelenmiştir. Yöntem: DSM-lVe göre ÖB, DEHB ve her iki bozukluğun tanı ölçütlerini birden karşılayan ÖB+DEHB olgularından toplam 36 çocuk ile klinik grup oluşturulmuştur. Kontrol grubu ise klinik grupla yaş, cinsiyet, ve anne-baba eğitimi açılarından eşleştirilmiş sağlıklı 10 çocuktan meydana gelmiştir.Tüm olgular DSM-IV ölçütlerine göre değerlendirildikten ve ailelerle yarı- yapılandırılmış görüşmeler yapıldıktan sonra, nöropsikolojik testlerden W1SC-R zeka testi, Okuma Testi, Bender-Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, Görsel-lşitsel Sayı Dizileri ve Benton Görsel Bellek Testi uygulanmıştır. Gruplar arasındaki elektrofızyolojik farklılıkların belirlenebilmesi için ise kantitatif EEG tekniği kullanılmıştır. Tüm bu değerlendirmelerden elde edilen bulgular dört grup arasında tek yönlü varyans analizi ile karşı (aştın Imıştır. Bulgular: Örneklemi oluşturan dört grup arasında yaş, cinsiyet, okul türü, anne-baba eğitimi, zeka düzeyleri açılarından fark yoktur. Böylece bu değişkenlerin nöropsikolojik ve nörofizyolojik değerlendirmeler üzerinde etkisini kontrol etmek mümkün olmuştur. Gelişim basamakları, akademik başarı düzeyleri açısından gruplar karşılaştırılmış ve anlamlı farklar bulunmuştur. WISC-R'ın aritmetik alt testi, kazanılmış bilgi ve sıraya koyma kategorileri her üç hasta grubunda anlamlı derecede düşük bulunmuştur ve WISC-R kategorilerinin bu üç tanı grubunu birbirinden ayırdetmediği düşünülmüştür. ÖB ve ÖB+DEHB olgularının, Bender-Gestalt Testinden 114aldıkları toplam puan ortalamaları anlamlı derecede yüksektir. Her iki grupta da şekilde bozulma ve birleştirme hataları en fazladır. Görsel İşitsel Sayı Dizileri Testinde gerek toplam puan, gerekse alt test puanları açısından her üç klinik grubun puanları normallerden anlamlı derecede düşük bulunmuş, bu grupları birbirinden ayıran bir fark bulunmamıştır. Benton Görsel Bellek Testinde ÖB+DEHB grubunun toplam hata puanı diğer üç gruptan anlamlı düzeyde yüksektir. Beyin haritalarının kantitatif incelemesinde her üç hasta grubunda beta oransal gücü sol arka frontalde (F7) artarken, delta mutlak gücü sağ ve orta frontal'de (FP2 ve FPZ) normallere göre anlamlı derecede azalmış bulunmuştur. Beta dalgasının mutlak gücü ÖB+DEHB ve DEHB olgularında sağ temporal bölgede artmıştır. Delta oransal gücünün sağ frontalde (F4) DEHB olgularında diğer üç gruba göre anlamlı derecede artmış olduğu gözlenmiştir. Teta bandının oransal güç değerleri ise ÖB+DEHB grubunda diğerlerine göre farklılık göstermiştir. Buna göre ÖB+DEHB grubunun teta oransal güç değerleri Fp1, F7, T3, T4 ve C4'de diğerlerine göre anlamlı derecede fazla bulunmuştur. Sonuç: Bu çalışmada, ÖB, ÖB+DEHB ve DEHB olguları, çeşitli nöropsikolojik ve nörofizyolojik incelemelerle karşılaştırmıştır. Bazı testlerde (WISC-R kategorileri ve GISD) her üç grup birbirlerine yakın puanlar alırken; bazı testlerde ÖB ve ÖB+DEHB grupları diğer iki gruptan anlamlı farklılıklar göstermiştir (Bender, Benton, okuma hızı). Genel olarak bakıldığında komorbid grubun (ÖB+DEHB) tüm testlerde daha fazla hata yaptığı söylenebilir. Elekrofizyolojik değerlendirmelerde ise klinik grupları normallerden ve birbirinden ayıran farklılıklar gözlenmiştir. Bu farklılıklar yine en fazla komorbid grupta görülmüştür. Bu sonuçlar ÖB, ÖB+DEHB ve DEHB arasında, beynin bilişsel ve elektrofizyolojik işlevleri açısından bazı benzerliklerin ve farklılıkların olduğunu ayrıntılı değerlendirmelerle bu farklılıkların gösterilebileceğini düşündürmüştür. 115
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: This study has been carried out to compare neuropsychological and neurophysiology aspects of LD, ADHD and of comorbid cases (LD+ADHD). It is aimed to show the differences between these three groups and how they differ from the normal control groups. Meanwhile, the differentiating quality and the clinical use of these objective measurement instruments have been tested. Method: The clinical group consists of 36 children with LD, ADHD and LD+ADHD. The control group contains 10 health children having similar age and gender characteristics, and parent education levels. All the children have been evaluated according to DSM-IV criteria and semi-structured interviews have been carried with their families. Later, the following tests have been applied to the children: WISC-R IQ Test; Reading Test; Bender Geştalt Visual Motor Perception Test; Visual-Aural Digit Span Test; and Benton Visual Memory Test. The quantitative electroencephalographic (EEG) techniques are used to identify electrophysiological differences between these four groups. The results have been compared by one-way variance analysis. Results: There are no significant differences between four groups, as regards to age, gender, type of school attended, parent education level and intelligence level. Thus it was possible to control the effects of these variables on the neupsychological and neurophysiology examinations. There are significant differences between these groups as regards to their developmental histories and academic achievement levels. Arithmetical sub test, gained knowledge and sequencing categories of the WISC-R scores are found significantly low for three clinical groups as compared to normal control group. Thus it is seen that WISC-R categories do not differentiate three clinical groups. Total scores of Bender Geştalt Test is significantly 116high for LD and LD+ ADHD cases. Distortion of shape and integration scores are the highest for these groups. Both total scores and sub-test scores of VADS Test of three clinical groups are found low as compared the normal group. LD+ADHD cases' total mistake scores of Benton Test are significantly high. Quantitative EEG revealed that, all three clinical groups had less absolute delta power at the right and medial frontal (FP2 and FPZ) region; and more left posterior frontal (F7) relative beta power. LD+ADHD and ADHD cases had increased absolute beta power at the right temporal (T4, T6) region. Relative power of right frontal delta are increased in cases of ADHD. Relative power of teta band is increased only in the cases of LD+ADHD at the FP1, F7, T3, T4, C4 electrod sides. Conclusion: In this study neuropsychological and neurophysiological aspects of LD, ADHD and of comorbid cases (LD+ADHD) are compared. All three groups have similar scores at WISC-R and VADS Tests, meanwhile LD and LD+ADHD cases showed significant differences as compared to other two groups at Bender Geştalt, and Benton Tests, fn general the comorbid group can be said getting more fault scores at all neuropsychological tests. Differentiating aspects between three clinical groups and the normal control group are found by electrophysiological examinations. These differences are more visible in comorbid group. These results suggest that there are considerable cognitive and electrophysiological functional differences in certain regions of the brains of the LD, LD+ADHD, and ADHD groups. It can be said that quantitative EEG techniques may prove useful in differentiating these groups. 117