Depo raf sistemlerinin mukavemet analizi ve optimizasyonu
Strength analysis and optimization of storage rack systems
  1. Tez No: 594755
  2. Yazar: EMRE ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Depo raf sistemleri genel olarak yatay ve dikey taşıyıcı elemanlardan oluşmaktadır. Bu taşıyıcıların birleştiği bölgelerde yaygın olarak geçmeli sistemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada depo raf sistemlerinde kullanılan yatay taşıyıcıların, dikmelerle bağlantısını sağlayan, kulak adı verilen, şekillendirilmiş bağlantı plakasının, yatay taşıyıcı profillerle kaynaklı bağlantısı incelenmiştir. Bu bağlantı sırasında kullanılan kaynaklı birleştirme işleminde, taşınacak yüke bağlı olarak uygulanması gereken optimum kaynak uzunluğunu veren algoritma, analitik çalışmalar gerçekleştirilerek geliştirilmiştir. Kaynaklı birleştirmenin optimum şekli, gerçekleştirilen araştırmalar, analitik çalışmalar ve testler sonucunda ortaya konulmuştur. Bu çalışmaları takiben, yükleme halinde kulaklarda meydana gelen gerilme dağılımı analitik olarak incelenmiş ve gerilme dağılımını veren denklem ortaya konmuştur. Ayrıca yatay taşıyıcıların statik yük taşıma kapasitesini etkileyen kulak-yatay taşıyıcı kaynak mesafesi, yine analitik çalışmalar, testler ve sonlu eleman analizleri ile optimize edilmiştir. Bunların dışında, depo raf sistemlerinde genelde paletsiz yükleme durumunda ve hafif yüklerin depolanmasında yatay taşıyıcılarla birlikte kullanılan tava raflar için de, gerilmeye bağlı olarak yük taşıma kapasitelerini veren analitik bir yöntem elde edilmiş ve sonlu elemanlar analizi yöntemi ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Warehouse systems generally consist of the horizontal and vertical load carrier components. Horizontal ones are called beams and vertical ones are called upright. The hook connection systems are commonly used where beam and upright are assembled. In this study, the welded connection of beams, which are used in racking systems, with beam profile and beam end connector, is investigated. Analytically studies were perfomed to obtain an algortihm which optimizes the lenght of welding according to applied load on beams. The optimum combination of the welded connection has been put forward as a result of the researches, analytical studies and tests carried out. Following these studies, the distribution of stress in the beam end connector during loading is investigated analytically and the stress distribution equation is obtained. Furthermore, the distance between beam end connector and the beam profile, which affects the statically load carrying capacity of the beam, is optimized with analytical studies, tests and FEM analysis. On the other hand, shelf trays, which are used with beams in the light duty racking systems, were investigated analytically and obtained algortims, which gives load carrying capacity according to stress distribution. FEA analysis were also perfomed to confirm algorithms.