Design and simulation of microstrip antenna with tuneable notch-band characteristic for uwb applications based on graphene material
Grafen malzemesine dayalı UWB uygulamaları için ayarlanabilir çintik bandı karakteristikli mikro şerit anten tasarımı ve simülasyonu
- Tez No: 767946
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mikroşerit Yama Antenleri (MPA), küçük boyutlarına ek olarak, çoğu taşınabilir uygulama ile entegrasyon yeteneğine sahip olmalarına ek olarak, yapım kolaylığı ve düşük maliyeti nedeniyle fazlasıyla kullanılan anten türleridir. Bu tür anteni kullanan en önemli teknolojilerden biri, çeşitli kablosuz uygulamalarda kullanılan Ultrawide Band (UWB) teknolojisidir. Bu teknoloji, kablosuz ses, kişisel konum belirleme, radyo frekansı tanımlama, radar ve yüksek tanımlı video dağıtımı gibi birçok düşük güç tüketimli kablosuz uygulama için kullanılan 3.1-10.6 GHz aralığında ultra geniş bir frekans bandı sağlar. Öte yandan, bu bant büyük olduğu için girişimin gerçekleşmesi için büyük bir şans var. Bu çalışmada, UWB gereksinimlerini karşılayabilmesi için modifiye edilmiş bir kompakt kare MPA oluşturulacak, oluşturulacak, simüle edilecek ve optimize edilecektir. Önerilen MPA, kare yayılan bir yama, FR-4 substratı ve kısmi bir zemin düzleminden oluşur. UWB aralığını karşılamak için, besleme hattının her iki alt kenarındaki 2 dikdörtgen adım ve zemin düzlemindeki kesim gibi MPA şeklinde bazı değişiklikler yapılmalıdır. Son olarak, UWB rejiminde paraziti azaltan bir bant aralığı oluşturmak için yayılan yama üzerinde U şeklinde bir yuva yapılması önerilir. Bu bant aralığını ayarlanabilir hale getirmek için, yuvayı doldurmak için grafen malzemesi kullanılır. Son olarak, grafen üzerine DC yanlılığı uygulayarak bu bant aralığı kaybolacak ve önyargı olmaması durumunda grafen empedansı büyük olacak, böylece akım yuvada akamayacak, ardından bant aralığının etkisi aralıkta ortaya çıktı. frekans 3.1-4.3 GHz.
Özet (Çeviri)
The Microstrip Patch Antennas (MPAs) are exceedingly used types of antennas due to their ease of construction and low cost, in addition to their small size that makes them capable of integration with most portable applications. One of the most important technologies that working on employ this type of antenna is the Ultrawide Band (UWB) technology, which is used in various wireless applications. This technology provides an ultrawide frequency band in the range of 3.1-10.6 GHz, that is used for many low power consumption wireless applications such as wireless audio, personal localization, radio frequency identification, radar, and high-definition video distribution. On the other hand, since this band is large there is a big chance for the interference happening. In this work, a modified compact square MPA will be, created, simulated, and optimized to be capable of meeting the UWB requirements. The proposed MPA consists of a square radiated patch, FR-4 substrate, and a partial ground plane. In order to meet the UWB range, some of the modifications to the MPA shape must be made, such as the 2 rectangular steps in both lower edges of the feed line and the cut in the ground plane. Finally, a U-shape slot is suggested to make on the radiated patch to create a bandgap in the UWB regime that reduced the interference. In order to make this bandgap tunable, the graphene material is used to fill the slot. Finally, by applying the DC bias on the graphene this bandgap will disappear and in the case of the no biasing the graphene impedance will be large so the current can't flow in the slot, then the effect of the bandgap has appeared in the range of frequency 3.1-4.3 GHz.