Çocukluk çağı Trikotilomani'sinde davranış, semptom ve komorbiditenin incelenmesi
  1. Tez No: 59479
  2. Yazar: IŞIK GÖRKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAYIHAN AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
91 ÖZET Trikotilomani DSM-IV tanı ölçütleri içinde başka yerde sınıflandırılmamış dürtü kontrol bozuklukları grubunda yer alsa da halen yeri tartışılır özelliğini korumaktadır. Trikotilomani tanısı alan ulaşabildiğimiz Türk çocuklarında anksiyete, davranışlarında inhibisyon, duygularını ifade etmede zorluk ve depressif yakınmaların görülmesi, bizi bu çocukların hangi davranış ve semptomları gösterdiğini tanımaya ve bu bilgilerin ışığında psikiyatrideki tanımlama yerinin ne olabileceğini araştırmaya yöneltmiştir. Son yıllarda anksiyete bozuklukları kapsamına alınması ve OKB'un bir varyantı olup olmadığı tartışması gündemdedir. Bu nedenle, çalışmamızın diğer bir amacı da trikotilomani tanısı almış çocuklarımızın OKB tablosu ile ilişkisi veya beraberliğini irdelemek olmuştur. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı polikliniğine başvurmuş, IQ düzeyi normal veya normalin üstü 24 trikotilomani, 15 obsessif kompulsif bozukluk (OKB) tanısı almış çocuk ile 60.yıl Kadıköy Anadolu İlköğretim Okulu'ndan seçilmiş 20 normal çocuk, anksiyete, depresyon, obsessif kompulsif bulgular ve davranış profilinin değerlendirilmesi açısından karşılaştırıldı. Anksiyete, durumluk-sürekli kaygı envanteri ile değerlendirilerek gruplar arasında anlamlı bir fark saptandı. Normal grupta sürekli kaygı, trikotilomani ve obsessif kompulsif bozukluk tanıları alan gruplardan daha düşük düzeyde bulundu. Obsessif kompulsif bulgular, Leyton OKB Çocuk ve Ergen Formu ile değerlendirildi. OKB grubu, trikotilomani ve normal gruptan anlamlı derecede farklı bulundu. Trikotilomani ve normal grup arasında bir anlamlılık saptanmadı.92 Çocuk Depresyon Ölçeği He yapılan değerlendirmede, trikotilomani ve OKB grupları arasında bir fark bulunmadı. Her iki grup ile normal grup arasında anlamlı derecede farklılık saptandı. Çocukların Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği, çocukların annelerinden yanıt alınarak değerlendirildi. Trikotilomani ve OKB grubu çocuklarında, içe yönelim grubu faktörlerinin normal grup çocuklarındakilere göre daha yüksek düzeyde olduğu görüldü. DSM-IV tanı ölçütlerine göre trikotilomanide komorbîdite değerlendirildi. En yüksek komorbidite, depresyon ile oldu. Hiçbir olgu OKB ile komorbidite göstermedi. Trikotilomanide sürekli kaygı düzeyinin yüksek olması, davranış profillerinde içe yönelim semptomlarının ağırlıklı olması, yüksek oranda depresyon ile komorbidite göstermesi ve OKB ile komorbidite göstermemesi, daha çok olgu ile trikotilomanin etyopatogenezini araştırmaya yönelik yeni çalışmaların gerekliliğini doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
93 SUMMARY Although Trichotillomania has been defined in, not elsewhere classified as impulsive control disorders of DSM-IV, it has still been discussion on it. The anxiety, inhibated behavior, difficulty in expressing feelings and depressive complaints have been among the trichotillomania diagnosed Turkish children whom we could reach, it is suggested us to search the behavior and symptoms of these patients and find their diagnostic place in psychiatry. Recently, two questions have been raised is trichotillomania should be taken into consideration as anxiety disorders and is it a variant of OCD? That is why, have also aimed to find out relationship between OCD and the children who were diagnosed trichotillomania. 24 trichotillomania cases with normal or above normal IQ levels, 15 obsessive compulsive disordered children and 20 normal children from 60th Kadıköy Anadolu Primary School have been compared and assessed for anxiety, depression, obsessive compulsive findings and behavior profile. Anxiety has been evaluated with State-Trait Anxiety Inventory for Children and a significant difference has been found between the groups. Trait anxiety has been found in lower level in the normal group than the groups of trichotillomania and OCD diagnosed groups. OCD findings were evaluated by Leyton Obsessive Compulsive Inventory-Child and Adolescent Version. OCD group has been found significantly different from the trichotillomania and normal groups. There is no significant difference between the trichotillomania and normal groups.94 According to the evaluation made by Child Depression Inventory, no difference has been found between trichotillomania and OCD groups.But a significant differenciation has been found between these groups and the normal group. Children Behavior Check List was assessed by the answers of the subjects' mothers. The Internalization group factors are in higher levels in the trichotillomania and OCD groups than the normal group. Comorbidity is assessed by DSM-IV in trichotillomania. The highest comorbidity was with depression. None of the trichotillomania cases showed comorbidity with OCD. In conclusion, the high level of trait anxiety, more Internalization symptoms on the behavior profile, comorbidity with higher percentage with depression and no comorbidity with OCD suggest the necessity of new studies and researches on etyopathogenesis of trichotillomania on more cases.