Obsesif Kompulsif Bozukluk tanısı almış hastaların Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) alt tipleri ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişki
The relationship between OCD subscales and childhood traumas among individuals diagnosed as OCD
  1. Tez No: 660830
  2. Yazar: EBRU GÖNCÜ ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM ZEYNEP METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tanısı almış bireylerin OKB alt tipleri ile çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya OKB tanısı sebebiyle tedavi gören 104 birey katılmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Yale-Brown Obsesif Kompulsif Ölçeği (YBOCS) ve Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (ÇÇTÖ) uygulanmıştır. Araştırmada, sosyo-demografik değişkenler açısından OKB tanısı alan bireylerin obsesyon ve kompülsiyon alt tipleri ile çocukluk çağı travmaları alt boyutlarındaki farklılıklar karşılaştırılmıştır. Ayrıca, OKB alt tipleri ve çocukluk çağı travma alt boyutları arasında korelasyon incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, obsesyon alt boyutlarının medeni durum ve eğitim düzeyi bakımından farklılık gösterdiği görülmüştür. Kompülsiyon alt boyutlarının ise yalnızca medeni durum değişkenine göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Çocukluk çağı travmatik öyküsü bulunan katılımcıların obsesyon alt boyutlarında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Çocukluk çağı travmatik öyküsü bulunan katılımcıların trikotillomani alt boyut puanları anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Çocukluk çağı travmaları ve OKB alt tipleri arasındaki ilişki incelendiğinde, saldırganlık obsesyonu ile duygusal ihmal ve ÇÇTÖ toplam puanı anlamlı ve pozitif ilişkili bulunmuştur. Ayrıca, duygusal istismar alt boyutu cinsel, dini ve özel anlamı olan renkler obsesyonu alt boyutlarıyla anlamlı pozitif ilişkili bulunmuştur. Simetri obsesyonu ile fiziksel ihmal pozitif yönlü ve anlamlı ilişkili bulunmuştur. İstenmeyen görüntüler obsesyonu, doğru şeyi söyleyememe korkusu ve uğurlu/uğursuz sayılar obsesyonu ile fiziksel istismar puanı arasında pozitif yönlü ve anlamlı korelasyon saptanmıştır. Çocukluk çağı travma alt boyutları ve kompülsiyon alt boyutları arasındaki ilişki incelendiğinde, doğru şeyi söylememe ve itiraf etme kompulsiyonu ile duygusal ihmal negatif ilişkili saptanmıştır. Öte yandan, trikotillomani ve duygusal ihmal alt boyutu arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki saptanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçların, OKB ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkinin kapsamının değerlendirilmesinde ve ileri uygulamalara ve araştırmalara destek olmasında önemli katkıları olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between OCD subtypes and childhood traumas of individuals diagnosed with Obsessive Compulsive Disorder (OCD). 104 individuals who were treated for the diagnosis of OCD participated in the study. Sociodemographic Information Form, Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale (YBOCS) and Childhood Trauma Scale (CTAS) were applied to the participants. In the study, the differences between the obsession and compulsion subtypes and childhood trauma sub-dimensions of individuals diagnosed with OCD in terms of socio-demographic variables were compared. In addition, the correlation between OCD subtypes and childhood trauma sub-dimensions was examined. According to the findings obtained in the study, it was observed that obsession sub-dimensions differ in terms of marital status and education level. Compulsion subscales were found to differ only according to the marital status variable. No significant difference was found in the obsession subscale of the participants with a childhood traumatic history. Trichotillomania subscale scores of participants with a childhood traumatic history were found to be significantly higher. When the relationship between childhood traumas and OCD subtypes was examined, it was found that aggression obsession with emotional neglect and CTQ total score were significantly and positively correlated. In addition, emotional abuse subscales was found to be significantly positively associated with obsession of colors with special meanings, sexual as well as religious obsession subscales. Symmetry obsession and physical neglect were found to be positively and significantly correlated. A positive and significant correlation was found between intrusive images obsession, fear of not saying the right thing, and unlucky / lucky numbers obsession and physical abuse scores. When the relationship between childhood trauma sub-dimensions and compulsion sub-dimensions was examined, a negative relationship was found between compulsion of not saying the right thing and admitting it and emotional neglect. On the other hand, a positive and significant relationship was found between trichotillomania and emotional neglect sub-dimension. The results obtained in the study are thought to have significant contributions in evaluating the scope of the relationship between OCD and childhood traumas and supporting further applications and research.