An investigation of 7th grade students' level of understanding in the statistical investigation process
Yedinci sınıf öğrencilerinin istatistiksel araştırma sürecini anlamlandırmalarının incelenmesi
- Tez No: 594792
- Danışmanlar: PROF. DR. MINE ISIKSAL BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin istatistiksel araştırma sürecini anlamlandırmalarını incelemektir. Bu bağlamda, bu çalışma yedinci sınıf öğrencilerine gerçek veri kümeleri vererek istatistiksel araştırma sürecini oluşturan problemi belirleme, veri toplama, veriyi analiz etme ve sonuçları yorumlama aşamalarının her birindeki anlama seviyelerini belirlemektir. Çalışmaya 121 devlet okulu öğrencisi katılmıştır. Veriler İstatistiksel Araştırma Süreci Testi (İAST) aracılığıyla 2017-2018 öğretim yılı bahar döneminde toplanmıştır. Öğrencilerin istatistiksel araştırma sürecini anlamlandırmalarının belirlenmesi için öğrencilerin hazırlanan teste verdiği cevaplar derinlemesine incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları öğrencilerin istatistiksel araştırma sorusu oluşturma seviyelerinin genel olarak yüksek olduğunu göstermiştir. Öte yandan, öğrencilerin araştırma sürecinde en başarılı oldukları kısım anket sorusu oluşturma iken en çok zorlandıkları ve en yabancı oldukları kısmın veri toplama yöntemine karar vermek olduğu görülmüştür. Bu durum öğrencilerin 'anket' kavramını bilmeseler de anket sorusu oluşturabildiklerini göstermiştir. Ayrıca, öğrencilerin verileri analiz etme seviyelerinin düşük olduğu görülmüştür. Diğer bir deyişle, öğrencilerin hem veri türüne hem de karşılaştırma yapmak gibi verilen durumların amacına uygun grafik türünü seçmekte zorlandıkları görülmüştür. Bunun yanı sıra, grafiklerin çizimindeeksen isimlerinin yazılmaması, eksenlerin yanlış numaralandırılması ve sıralı ikilileri yanlış çizgilerle birleştirilmesi gibi hatalar yaptıkları gözlemlenmiştir. Son olarak, öğrencilerin sonuçları yorumlama seviyelerinin genel olarak orta veya ileri düzey olduğu görülmüştür. Diğer bir deyişle öğrencilerin grafikte verilen bilgileri bütün olarak ele alan ya da grafikte açıkça verilmeyen ilişkilere değinen yorumlar yaptıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate seventh grade students' level of understanding in the statistical investigation process when they are given real data sets. More specifically, seventh grade students' level of understanding in all the components of the statistical investigation process, which are posing a statistical investigation question, collecting data, analyzing data, and interpreting results. The participants of the study were 121 seventh grade students from one public middle school. Data was collected via the Statistical Investigation Process Questionnaire (SIPQ) during the spring semester of the 2017-2018 academic year. To address the research questions, students' answers were analyzed through the item based in-depth analysis. The findings of the study revealed that levels of understanding of the students were generally high in posing a statistical investigation question. Similarly, students' levels of understanding were the highest in posing a survey question, but their levels of understanding were the lowest in deciding on the data sources. On the other hand, students' levels of understanding in analyzing data were low. In other words, students had difficulty in choosing a graph suitable for both data type and the aim of the given scenarios like comparing two different data sets. Besides, the graphs of students were problematic in terms of their structural features such as labeling the coordinates, numerating the axes and connecting paired orders with lines. The findings further indicated that students' levels of understanding were at intermediate level and advanced level while interpreting results. In other words, students integrated the presented information or they extended, predicted or inferred from the presented information.