The challenges and aspirations of professional middle-class parenting in Turkey
Türkiye'de profesyonel orta sınıf ebeveynliğin zorlukları ve özlemleri
- Tez No: 594793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma İstanbul ve Ankara şehirlerinde yaşayan 8 kadın ve 7 erkekten oluşan profesyonel iş yaşantısı ve orta sınıf pozisyonuna sahip 15 farklı ebeveyn ile yapılan görüşmelere dayanarak bu anne babaların ebeveynlik deneyimleri ile pratiklerini araştırmaktadır. Toplumsal cinsiyet kimliği ve sınıfsal pozisyonun kesişiminde bu ailelerin sınıfsal yeniden üretimi amaçlayan profesyonel orta sınıf ebeveynlikleri tezin temel konusudur. Yoğun anne babalık ideolojisinin, iş-ev yaşam dengesinin, sosyal sınıf pozisyonunun ve kendilerine ilişkinin beklentilerinin tam ortasında anne ve babalar ebeveynliği farklı ve benzer şekilde deneyimlemektedirler. Bu çalışmada ebeveynlik ilişkisel bir perspektiften ele alınarak, ebeveynlerin kendi ebeveynliklerini aktif biçimde inşa ettiği gösterilirken anne ve babaların bu inşa sürecine katılımının farklı olduğuna dikkat çekilir. Kendi anne babalarının ebeveynliklerinden farklı bir yolu seçen görüşmeciler de annelerin bilhassa iyi anneliği çalışan ve çocuğunu yeteri kadar otonomisi olan birey yetiştiren anne olarak tanımladığı görülmüş babaların ise bu süreci katılımcı baba olarak çocuğu ile daha fazla zaman geçiren ve çocuğuna daha yakın baba olarak deneyimlediği görülmektedir. Ev-iş yaşam dengesi yeni geleneksel aile modelinin kurulmasında rol oynarken anne ve babaların bir profesyonel gibi icra ettikleri ebeveynliklerinde uzmandan yardım almak, çocuk yetiştirme kitabı okumak, profesyonel bakıcı tutmak ve özel yabancı okul/iyi aktivite pratiklerini öne çıkarmaktadır. Her biri profesyonel orta sınıf ebeveynliği tanımlayan bu pratikler annelerin ebeveynliklerinin hem özel hem de dış dünyaya ilişkin kaygıları içerdiğini ancak babaların endişelerinin kişisel olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Drawing on 15 interviews with middle-class parents who occupy professional positions at work-life, this study examines the intersectionality of gender and class in professional middle-class parenting experiences and practices- a family strategy for class reproduction. Gendered segregated networks in parenting are existent and this is why woman and man have similar and different parenting experiences as they differently do parenting in the midst of expectations of the intensive parenting ideology, class position, work-home balance. In this study, parenting is considered from a relational viewpoint, and it is shown that how parents actively construct their parenting experiences and practices. It is observed that both mothers and fathers want to distance themselves from the past and their parents' parenting style. However, for mothers, it is seen that being a good mother means not complying with the traditional parenting roles but being a professional working mother who can cultivate individuality in children and support children's autonomy. For fathers, spending more time with children and being fond of open-sharing are revealed as what defines them. On the other hand, being stuck in between the work-home life balance, the gender divide in parenting continues as mothers are still primary parents, but fathers are outsider-within. Professional middle-class parenting practices are also shown as an important component of this parenting: getting professional advice on parenting; reading the books and choosing foreign private schools and good activities. These practices that reproduce and consolidate professional middle-class parenting also uncover how mothers' parenting is more embedded in multi-dimensional public and private anxieties as fathers do only concern for their individual selves in their parenting practices.