Yeni doğanlar için küvöz otomasyonu ve tıbbi termal görüntü kontrol sistemi tasarımı
Incubator automation and medical thermal image control system design for newborns
  1. Tez No: 594806
  2. Yazar: KADİR CANER KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, klasik kuvöz kontrol sistemlerinde olan ortam parametrelerinin (sıcaklık, nem ve O2 konsantrasyonu) ölçülmesi ve istenilen seviye getirilmesi işlevlerine ilave olarak prematürenin vital (yaşamsal) parametrelerinin de (vücut sıcaklığı, nabız, SpO2, EKG) ölçülmesi ve izlenmesi sağlanmıştır. Bütün ölçüm ve kontrol sistemleri tek bir kullanıcı ara yüzüne toplanmıştır. Ayrıca bu ara yüz programında son yıllarda tıpta kullanımı yaygınlaşmaya başlayan termal görüntüleme yöntemiyle elde edilen prematüre termogramları üzerinde vücut ısı analizleri yapılmasını sağlayan bir görüntü işleme programı da tasarlanmıştır. Bu şekilde tek bir ara yüz programı ile bahsedilen tüm sistem ve fonksiyonların izlenmesi ve kontrol edilmesine olanak sağlayan bütünleşik bir sistem oluşturulması ve sağlık personellerinin daha etkin ve verimli çalışması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is provided to measure and monitor the vital parameters (body temperature, pulse, SpO2, ECG) of premature in addition to the functions of measure and controlling the ambient parameters (temperature, humidity and O2 concentration) in the classical incubator control systems. All measuring and control systems are integrated into a single user interface. In addition, in this interface program, an image processing program has been designed which enables body temperature analysis on premature thermograms obtained by thermal imaging method which has become widespread in medicine in recent years. In this way, it is aimed to provide healthcare personnel to work more effectively and efficiently by creating an integrated system that allows monitoring and control of these systems and functions with a single interface program.