Frequency-locked integrated CMOS oscillator design with resistive reference
Direnç referanslı frekansı kilitlenmiş entegre CMOS osilatör
  1. Tez No: 594805
  2. Yazar: TANER BARIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÇİLİNGİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezin amacı, sıcaklık ve kaynak gerilimlerindeki değişimlere karşı yüksek tolerans gösteren, ayrıca düşük güç tüketimine sahip CMOS teknolojisiyle tasarlanmış bir osilatörü tanıtmaktır. Ayrıca devrenin operasyonlarını gerçekleştirebilmesi için gerekli olan Bant-aralığı gerilim kaynağı ve beta çarpanı akım referansı devreleri de tanıtılmıştır. Bu tezde tanıtılan osilatör XFAB XH018, 0.18 μm CMOS teknolojisi ile tasarlanmış ve karakterize edilmiştir. Osilatör devresi oda sıcakığında ve ideal koşullarda 545.5 kHz frekansında kare dalga üretmektedir. Osilatörün cıkışı -40 C 85 C sıcaklıklarında ve yüzde +- 5 kaynak gerilimi değişimlerine karşı sabit bir frekans üretmektedir. Devre, istenen özellikleri yüzde +- 0.65'den fazla frekans değişimi göstermeyerek ve 5 μW'dan daha düşük güç tüketerek karşılamaktadır. Tasarım ayrıca tüm teknoloji köşelerinde ve Monte Carlo simulasyonunda 3 sigma dağılımıyla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to introduce a design for a CMOS oscillator, that is practically insensitive to temperature and line voltages and conservative in power consumption.Also presented are the details of a band-gap reference voltage reference and a beta-multiplier current reference as needed for the proper operation of the oscillator. Design and characterization of the proposed oscillator has been performed for XFAB XH018, 0.18 μm CMOS technology. The output of the oscillator provides a square wave of 545.5 kHz at room temperature with typical conditions. Oscillator output has achieved stable frequency within the temperature range -40 C 85 C and for +- 5 percent line voltage variation. The circuit satisfies the specifications by consuming only 5 μWand not more than  0.65 percent frequency variation. The design has also been verified in all process corners and distribution in process and matching for 3 sigma.