Biyografik istihbaratın ulusal güvenlik politikaları açısından kullanımı ve önemi
Use and importance of biographical intelligence for national security policies
  1. Tez No: 594879
  2. Yazar: ERDİ KULAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bilginin her geçen gün önem kazandığı ve bir güç unsuru haline geldiği günümüzde, devletler ulusal güvenlik politikalarını bilgiye dayandırmaktadır. Stratejik bilgi elde etme yöntemi olan istihbaratın faaliyet alanları ve yöntemlerinin kapsamı ise genişlemektedir. Bir devlet açısından, ulusal güvenliğine tehdit oluşturabilecek unsurların bilinmesi ve olası hareketlerinin öngörülmesi, sürpriz saldırılarından kaçınarak zamanında karşı hamle yapılabilmesine imkan sağlayacaktır. Bu amaçla, düşman unsurlara yönelik gerçekleştirilen istihbarat elde etme faaliyetleri çok eski zamanlardan beri süregelmektedir. Bununla beraber, devletlerin çeşitli kademelerinde kritik pozisyonlarda bulunan veya karar alıcı durumunda olan bireylerin iç politikada ve uluslararası ilişkilerdeki etkin rolü, bu kişilere yönelik biyografik istihbarat elde edilmesini gerekli kılmıştır. Soyut yapılar olan devletlerin kendi başlarına hareket edip politika oluşturmaları mümkün olmadığından, önde gelen yöneticiler onlar adına kararlar almakta ve açıklamalarda bulunmaktadır. Aynı şekilde siyasi partiler, terör örgütleri, uluslararası kuruluşlar gibi yapılar da belli başlı kişiler tarafından idare edilmektedir. Bu nedenle hedef devletin/örgütün/kuruluşun gelecekteki hamlelerinin öngörülmesi için, ilgili yapıyı idare eden kişilerin analiz edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, mevcut ve potansiyel önem taşıyan bireyleri esas alan biyografik istihbaratın niteliğinin ve ulusal güvenlik politikaları bakımından öneminin ortaya koyulmasıdır.
Özet (Çeviri)
In today's world, in which the information has gained importance and become an instrument of power, states base their national security policies on knowledge. The scope of the activities and methods of intelligence, which is a method of obtaining strategic information, is expanding. For a state, understanding the elements that may pose a threat to national security and foreseeing their possible actions will allow for countermeasures to be made in timely manner, avoiding surprise attacks. For this purpose, intelligence activities for enemy elements have been going on since ancient times. Nevertheless, the effective role of individuals in critical positions or decision-makers in various levels of states in domestic policy and international relations has necessitated the acquisition of biographical intelligence for them. Since it is not possible for states with abstract structures to act on their own and form policies, the leading rulers make decisions and make statements on their behalf. Similarly, structures such as political parties, terrorist organizations and international institutions are administered by major individuals. Therefore, in order to predict the future moves of the target state/organization/institution, it is necessary to analyze the persons who manage the relevant structure. The aim of this study is to reveal the quality of biographical intelligence based on current and potential individuals and its importance in terms of national security policies.