Yüksek mertebeden ı. tip Chebyshev polinomları yaklaşımı ile tek hızlı nötronlar için dilim geometride difüzyon mesafesi hesaplanması
Calculation of the diffusion lengths for one-speed neutron in a slab using higher order first kind of the Chebyshev polynomials approximation
  1. Tez No: 594880
  2. Yazar: BÜŞRA DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, önce transport denkleminin çözümünde en yaygın olarak kullanılan Legendre polinomları yaklaşımı (PN yöntemi) daha sonra ise birinci tip Chebyshev polinomları yaklaşımı (TN yöntemi) kullanılarak, tek boyutlu dilim geometride, kaynağın olmadı homojen izotropik bir ortamda nötron transport denklemi difüzyon mesafesi problemi için çözülmüştür. Bunun için önce, her iki yöntemle de tek boyutlu transport denklemi çözülmüş ve yüksek mertebeden akı moment denklemleri türetilmiştir. Daha sonra, bu moment denklemleri birbiri içinde yazılarak yüksek mertebeden lineer ve sabit katsayılı diferansiyel denklemler elde edilmiştir. Bu denklemlerin eşdeğeri olan karakteristik denklemlerin en küçük kökünün tersi alınarak difüzyon mesafeleri farklı saçılma parametreleri için hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the neutron transport equation is solved for diffusion length problem in a homogeneous isotropic slab without source using first the conventional Legendre polynomials (PN) method and then the first kind of the Chebyshev polynomials method (TN). Firstly, the one-dimensional transport equation is solved using both methods and higher order moment equations are derived. Then, higher order linear differential equations with constant coefficients are obtained by putting these moment equations into each other. Finally, diffusion lengths are calculated for various scattering parameters by taking the inverse of the smallest root of the characteristic equations of the differential equations.