Çocuk ve ergenlerde fonksiyonel başağrılarında ruhsal bozukluklar
  1. Tez No: 59489
  2. Yazar: ŞEYMA TUNA SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
72 ÖZET Fonksiyonel başağrısı olan çocuk ve ergenlerin psikososyal özellikleri ve bu hastalarda görülen ruhsal bozuklukların incelendiği bu çalışmada migren ve gerilim tipi başağrısı olan hastalar psikiyatrik muayene, çeşitli ölçekler ve psikolojik testler aracılı ğıyla değerlendirilmiş, bu iki grup arasındaki farklılıklar ve benzerlikler araştırılmıştır. Sürekli anksiyetenin migren grubunda daha yüksek bulunması dışında iki grup arasında psikososyal özellikler yönünden belirgin bir farklılık bulunmaması dikkati çek mektedir. Bu hastalarda çocukluk çağına ilişkin travmatik yaşantıların oldukça yüksek o- ranlarda görülmesi somatizasyon ve etiyoloji bağlamında tartışılmıştır. Yaşam olayları incelendiğinde okulun bir stres etkeni olarak dikkati çektiğini görüyoruz. Subnormal mental işlevsellik gösteren olgular ile özel öğrenme bozukluğu saptanan olgularda bu bağıntı daha da açıktır. Migren ve gerilim tipi başağrılarının hastalığın şiddetine göre derecelendirilen bir süreklilik içinde yer almasını öneren çalışmaları destekleyecek biçimde, çalışmamız da bu iki tip başağrısı olan çocuk ve ergenlerde ruhsal bozukluk oranları ve ilgili para metreler oldukça benzerdir. Bu çocuk ve ergenlerde yüksek oranda saptadığımız ruhsal bozukluklar nedeniyle, başağrısı yakınması olan çocuk ve ergenlerin Çocuk Nörolojisi ile işbirliği içinde çalışarak, gerekli olgularda pediyatri ve diğer konsültasyonların isten mesiyle ilk değerlendirmeleri yapıldıktan sonra, gelişimsel faktörleri ve psikososyal stres etkenlerini dikkate alan bir yaklaşımla psikiyatrik değerlendirme yapılmasını, saptanan ruhsal bozukluğun tedavisini öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
73 SUMMARY In this study, where the psychosocial characteristics of children and adolescents with functional headache syndromes were investigated, patients with migraine and tension-type headache were examined by means of psychiatric evaluation, psychological testing and standardized instruments in order to find out any differences and similarities between these two groups. The fact that the two groups do not differ according to psychosocial characteristics except trait anxiey scores which are higher in the migraine group is striking. The finding of relatively high rates of childhood traumatic experiences in these patients has been discussed in the context of somatization and its aetiological significance. When life events are considered, school appears to be a significant factor associated with stress. This relationship is more evident in cases with a subnormal mental functioning level or in whom a specific learning disorder has been diagnosed. Supporting studies which have proposed a concept of continuum where childhood migraine and tension-type headache should be included and graded for disease severity, this study has also shown psychiatric disorders and related parameters in these two groups to be quite similar. As psychiatric disorders are found to be in quite high rates in these children and adolescents, we propose patients in this age group complaining of headache be evaluated psychiatrically and treated accordingly with special emphasis on developmental factors and psychosocial stress following initial neurological examination and pediatric consultation among others when necessary.