İlkokul ve ortaokul öğrencilerinde depresif bozuklukların görülme sıklığı ve depresif bozukluğu olan çocuk ve ergenlerin özellikleri
- Tez No: 59490
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN AYDOĞMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bu çalışmada 4.-8. sınıflarda okuyan ilkokul ve ortaokul öğrencilerinde depresif bozuklukların görülme sıklığı ve depresif bozukluğu olan çocukları normal kontrol grubundaki çocuklardan ayırt eden özellikler araştırılmıştır. Çalışma üç ayrı okuldaki 1482 öğrenciyle yürütülmüştür. Çalışmanın ilk aşamasında öğrenciler Çocuklar için Depresyon Ölçeği kullanılarak taranmış ve kesme puanı üzerinde puan alanlar belirlenmiştir. Her okulda ilkokul ve ortaokul öğretmenleriyle toplantılar yapılarak depresif belirtiler hakkında bilgi verilmiş ve smıflanndaki öğrencilerden bu belirtileri sergileyenleri belirlemeleri istenmiştir. Kesme puanı üzerinde puan alan öğrencilerle birlikte, ölçeği eksik dolduran, intihar düşüncesi bildiren ya da öğretmenlerce isimleri verilen öğrenciler de tanısal görüşme için çağrılmışlardır. Ayrıca kalan öğrenciler arasından rastlantısal olarak seçilen %10 oranında öğrenci de tanısal görüşmelere alınmıştır. Görüşmeler yapılandırılmış bir görüşme formu (Çocuk ve Ergenler için Tanısal Görüşme- Yenilenmiş Form) kullanılarak yapılmıştır. Kontrol grubu tüm örneklemden rastlantısal olarak seçilen öğrencilerden oluşturulmuş ve olgu grubuyla okul, sınıf ve cinsiyet bakımlarından eşleştirilmiştir. İkinci aşamada öğrencilerden baza sosyodemografik verilere, kendisinin ve anababasının sağlık durumuna, ailesi ve sosyal çevresiyle ilişkilerine ilişkin bilgiler alınmıştır. Yine ikinci aşamada, öğrenciler Piers- Harris Çocuklar için öz Kavramı ölçeği'ni de doldurmuşlardır. Çocuk Davranış Değerlendirme ölçeği aracılığıyla anababalardan da bilgi alınmıştır. Herhangi bir depresif bozukluğu olan öğrencilerin oranı % 4.2 olarak bulunmuştur. Majör depresif bozukluk % 1.6, distimik bozukluk % 1.7, distimik zeminde majör depresif bozukluk % 0.3 ve başka türlü adlandınlamayan depresif bozukluk % 0.6 oranında saptanmıştır. Depresif bozukluğu olan çocuk ve ergenlerin benlik saygılarının daha düşük olduğu, kendileri ve anababalanna ilişkin olarak daha fazla sağlık sorunu bildirdikleri, aileleri ve sosyal çevreleriyle ilişkilerini daha az iyi olarak niteledikleri belirlenmiştir. Depresif bozukluğu olan öğrencilerin anababalannın, çocukları için, kontrol grubundakilere göre daha fazla psikiyatrik belirti bildirdikleri saptanmıştır. 90
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the prevalence of depressive disorders in students in 4th through 8th grades was investigated. Additionally, peculiarities which differentiate depressive children and adolescents from normal control group students were examined. The study was carried out in three different schools and with 1482 students. In the first stage, students were given the Children's Depression Inventory and those students whose test scores above the cutoff point were determined. In all three schools, meetings with teachers were held and they are informed about depressive symptoms in children and adolescents. They are then requested to report their students who display these symptoms. In the diagnostic stage children whose test scores above the cutoff point, who did not completed the inventory, who reported suicidal thoughts, who are reported by their teacher are called for interview. Additionally, a random sample of the remaining children (at the rate of 10 %) were requested to participate. Diagnostic interviews were carried out using Diagnostic Interview for Children and Adolescents- Revised. Normal control group was composed via pairing case group students with randomly selected students, controlling for school, grade and sex. At the second stage information about sociodemographic data, health status of the students and parents, relationship with parents, peers and teachers was obtained. In addition children were given Piers-Harris Children's Self Concept Scale. Parent's assesments were obtained using Child Behaviour Checklist. The prevalence of any depressive disorders was 4.2 %. Major depressive disorder was found in 1.6 %, dysthymic disorder 1.7 %, double depression 0.3 % and depressive disorder not otherwise specified 0.6 % of the students. Children and adolescents with depressive disorders had lower self esteem, reported more health problems concerning both themselves and their parents, had of lower quality relationship with their parents, peers and teachers. The parents of depressive children and adolescents reported more psychiatric symptoms for their children comparing to the parents of normal control group students. 91