Devlet ve özel bankaların kurumsal kredi pazarlarında uyguladıkları stratejilerin karşılaştırılması
Comparison of corporate credit marketing strategies of state and private banks
  1. Tez No: 594890
  2. Yazar: AYKUT GÜREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY SELVİ HANİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ekonomilerde önemli roller üstlenen bankaların karlılığını; işletilen fon kaynakları ve bu fonların aktarıldığı alanların verimliliği saptamaktadır. Bankalar üstlenmiş oldukları bu aracılık faaliyetleri kapsamında kar elde etmektedirler. Bununla beraber günümüzde yoğun rekabet ortamında bankaların karlılıklarını arttırabilmeleri için hizmet pazarlaması çerçevesinde kurumsal kredi pazarlamasına yönelik stratejileri en iyi şekilde belirlemeleri ve yürütmeleri gerekmektedir. Son yıllarda toplam krediler içinde ticari ve kurumsal kredilerin payı önemli oranlara ulaşmıştır. Bu durum kurumsal kredilerin bankalar açısından önemini arttırmaktadır. Toplam krediler içinde kurumsal kredilerin önemli bir paya sahip olması kurumsal kredilerde doğru pazarlama stratejilerinin yürütülmesi açısından önem kazanmaktadır. Bankalar tarafından kurumsal kredi pazarlamasına yönelik farklı stratejiler uygulanabilmekte ve bu farklı stratejiler işletme karlılığı üzerinde farklı etkiler yaratabilmektedir. Bu araştırmada devlet ve özel bankaların kurumsal kredi pazarlarında uyguladıkları stratejiler karşılaştırılmıştır. Devlet ve özel bankaların kredi pazarlama uygulamalarına yönelik temel farklılıkların belirlenmesi kapsamında araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde faaliyet gösteren 3 devlet bankası ve 2 özel banka oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini bu bankalarda pazarlama bölümlerinde çalışan ya da pazarlama bölümü geçmişi olan çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 236 mevcut pazarlama biriminde çalışan bankacıya ve 117 daha önce pazarlama biriminde çalışan bankacıya ulaşılarak toplamda 353 kişi üzerinden analizler yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Ankette toplam 55 soru bulunmaktadır. Sorular çoktan seçmeli şekilde kurgulanmıştır. Ayrıca 3'lü likert ve 5'li likert tarzında sorular mevcuttur. Araştırmada veri analizi SPSS 22 paket programında yapılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde ve ki-kare analizlerinden faydalanılmıştır. Veriler çapraz tablolar halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The profitability of banks that play important roles in economies; and the efficiency of the areas in which these funds are transferred. Banks make profit within the scope of these intermediation activities. However, in order to increase the profitability of banks in an intensely competitive environment, it is necessary to determine and execute the strategies for corporate credit marketing in the best way within the framework of service marketing. In recent years, the share of commercial and corporate loans in total loans has reached significant proportions. This situation increases the importance of corporate loans for banks. Having an important share of corporate loans in total loans gains importance in terms of carrying out the correct marketing strategies in corporate loans. Different strategies for corporate credit marketing can be implemented by banks and these different strategies can have different impacts on business profitability. The purpose of this study is to compare the corporate credit marketing strategies of state and private banks. Research was conducted in order to determine the main differences regarding credit marketing practices of state and private banks. The universe of the study consists of 3 state banks and 2 private banks operating in Istanbul. The universe of the study consists of employees who work in marketing departments or have a history of marketing department in these banks. In the scope of the research, the bankers working in 236 existing marketing units and 117 previously employed in the marketing unit were contacted and a total of 353 people were analyzed. The questionnaire was used as a data collection tool. There are 55 questions in the survey. The questions are designed as multiple choice. In addition, there are questions in 3-likert and 5-likert style. Data analysis was done by SPSS 22 package program. Frequency, percentage and chi-square analysis were used to analyze the data. Data are presented in cross tables.