Drama temelli pazarlama eğitiminin on birinci sınıf öğrencilerinin takım çalışması becerilerine etkisi
The effect of drama-based marketing education on teamwork skills of 11th grade students
  1. Tez No: 594891
  2. Yazar: HANİFE ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, drama temelli pazarlama eğitiminin mesleki ve teknik liselerin on birinci sınıfına devam eden pazarlama ve perakende alanı öğrencilerinin takım çalışması becerilerine etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden benzeşik örnekleme tekniği ile belirlenmiştir. Çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Sincan ilçesine bağlı farklı iki mahalledeki on birinci sınıfa devam eden 21'i deney, 18'i kontrol olmak üzere toplam 39 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Pazarlama ve Perakende alanı öğrencilerinden oluşmuştur. Araştırma sürecinde veriler,“Genel Bilgi Formu”ve“Takım Çalışmasına Yatkınlık Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma kapsamında“Drama Temelli Pazarlama Eğitimi Takım Çalışması Programı”hazırlanmıştır.“Takım Çalışmasına Yatkınlık Ölçeği”ön test olarak deney ve kontrol grubuna uygulandıktan sonra,“Drama Temelli Pazarlama Eğitimi Takım Çalışması Programı”sekiz hafta süreyle haftada iki gün olacak şekilde sadece deney grubuna uygulanmıştır. Sekiz haftalık eğitim programının sonunda TÇYÖ son test olarak deney ve kontrol grubuna tekrar uygulanmıştır. Son test uygulamasından dört hafta sonra verilen eğitimin kalıcı olup olmadığını belirlemek için deney grubundaki öğrencilere TÇYÖ eğitimci tarafından tekrar uygulanmıştır. Genel Bilgi Formu ve TÇYÖ elde edilen verilerin analizleri sonucunda“Drama Temelli Pazarlama Eğitimi Takım Çalışması Programı”na katılan deney grubu öğrencileriyle, bu eğitime katılmayan kontrol grubu öğrencileri arasında farklılığın olup olmadığı, deney grubunun ön test-son test puanlarıyla, kontrol grubunun ön test-son test puanları arasında farklılığın bulunup bulunmadığı ayrıca deney grubu öğrencilerinin son test ve kalıcılık testi puanları arasında farklılık olup olmadığı t-testi kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda "Drama Temelli Pazarlama Eğitimi Takım Çalışması Programı'nın öğrencilerin takım çalışması becerilerinin gelişmesinde olumlu etkiye sahip olduğu ve bu etkinin kalıcı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to specify the effect of drama-based marketing education on teamwork skills of 11th-grade students of vocational and technical high schools The research was conducted through experimental design with pre-test and post-test control group. The study group was determined with homogeneous sampling from purposeful sampling methods. The study group of research consisted of 39 students, attending the Vocational-Technical High School of the Municipality of Ankara-Sincan in two different neighbourhoods in 2018-2019 academic years. While 21 students took part in experimental group, 18 students took part in control group. The data were collected through 'General Information Form' and 'Teamwork Susceptibility Scale'(TWSS) during the the research process. Within the scope of the research, 'Drama-Based Marketing Education Teamwork Program' was prepared.TWSS was applied as pre-test to the experimental group and the control group, after that 'Drama-Based Marketing Education Teamwork Program' was applied to the experimental group two times a week for eight weeks. At the end of the eight- week training program, TWSS was applied as post-test to the experimental and the control group again. Four weeks after applying the post test, TWSS was applied to the experimental group by the trainer to determine whether the training is permanent or not. As a result of the analysis of data obtained from 'General Information Form' and TWSS, it was determined by using t-test whether there was a difference between experimental group students who participated in the 'Drama-Based Marketing Education Teamwork Program', and control group students who did not participate this training. Furthermore, by using the t-test, it was also determined whether there was a difference between the experimental groups' and the control groups' pre-test and post-test scores and whether there was a difference between the post-test scores and permanency test scores of experimental group students. As a result of the findings, it has been determined that 'Drama-Based Marketing Education Teamwork Program' has positive and permanent impact on the development of teamwork skills.