2014-2015 yılları arasında Osmaniye'de ölçülen toplam ışınım ve ultraviole ışınım verilerinin analizi
Analysis of total radiation and ultraviole radiation data measured in Osmaniye between 2014-2015 years
- Tez No: 594892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİDE ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, Osmaniye bölgesinde (37.04E, 36.22N) bir yıl süresince (Mayıs 2014-Nisan 2015) toplam güneş ışınımı (295nm-2800nm) ve UV bileşeni (290nm-385nm) ölçülmüştür. mV birimlerinde ölçülen tüm veriler MS6D veri kayıt sistemi kullanılarak dakika olarak depolandı ve daha sonra W/m2 cinsinden saatlik, günlük, aylık ve yıllık olarak analiz edildi. Günlük veriler kullanılarak yıllık olarak toplam global ve UV bileşeni sırasıyla 131789,36 W/m2 ve 4780,51 W/m2 olarak hesaplanmıştır. Günlük olarak ortalama toplam ve UV ışınımların bileşenleri sırasıyla 361,06 W/m2 ve 13,09 W/m2 olarak da elde edilmiştir. Günlük verilerden en yüksek ortalama aylık toplam ışınım ve UV ışınımı sırasıyla 495,29 W/m2 ve 17,80 W/m2 ile Haziran 2014 tarihinde ve en düşük 208,07 W/m2 ve 7,21 W/m2 ile Aralık 2014 tarihinde elde edilmiştir. Güneşten gelen UV ve toplam ışınım verileri arasında lineer regrasyon ilişkisi kurulmuş ve R2=0.97 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the global solar radiation (295nm-2800nm) and its UV component (290nm-385nm) were measured in Osmaniye region (37.04E, 36.22N) for one year period (May 2014 to April 2015). All data measured in unit of mV were stored as minutely using MS6D data logger systemand then analyzed as hourly, daily, monthly and yearly in unit of W/m2. Yearly global and UV radiations using daily data were obtained to be 131789,36 W/m2 ve 4780,51 W/m2, respectively. It was also obtained that the mean total radiation and the mean daily UV radiation were obtained to be 361,06 W/m2 and 13,09 W/m2 respectively. From daily data, while the highest global solar radiation and UV radiation were obtained in June 2014 to be 495,29 W/m2 and 17,80 W/m2, the lowest values were obtained in December2014 to be 208,07 W/m2 and 7,21 W/m2. Linear relationship was established between global solar radiation and UV data with the R2=0.97.