Türkiye'de evlilik ritüelleri: Niğde örneği
Marriage rituals in Turkey: Nigde example
  1. Tez No: 594893
  2. Yazar: REYHAN ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
[16:03, 17.10.2019] Yasin Esen: Bir toplumun hayata getirdiği maddi ve manevi değerlerin bütününe kültür denilmektedir. Bu değerler içerisinde örf, adet, gelenek ve görenekler toplumsal yapının temel yapı taşlarını oluşturmaktadır. Biz de bu durumu göz önünde bulundurarak, Niğde çevresini araştırma kapsamımıza alarak insanoğlunu ayakta tutan bu değerlerin incelenerek ortaya konulmasını sağlamaya çalıştık. Bu araştırmanın amacı Niğde ili örneğinde evliliğe ilişkin ritüellerin belirlenmesi, geçmişten günümüze bu ritüellerin nasıl bir dönüşüm geçirdiğinin ve bu dönüşüme etki eden faktörler hakkında bilgi vermektir. Bu çalışmada Niğde'de düğünler, düğün öncesi ve düğün programı olarak 2 bölümde anlatılmıştır. Düğüne verilen önem, evlenme zamanı ve evlenme yaşı, akraba evliliği, kaçarak evlenme, içgüveysilik, kız isteme, söz kesme, nişan, kına, çeyiz serme, düğün programı ritüelleri ve düğün yemekleri, düğünde çalınan şarkılar anlatılmıştı.
Özet (Çeviri)
The whole material and moral values constitude by a society has been called as 'culture'. From these values; traditians, customs and usages make up the basic sodal constitution. Considering this situation, while exploring Niğde, we tried to bring up these values which help human kind survive. ​The summary of a research includes; the subjects, aim, informations and other findings. The aim of this research is to determine the rituals related to marriage and family in Niğde province, to give information about the transformation of these rituals from past to present and the factors affecting this transformation. İn this research, weddings in Niğde are explained in two parts as pre-wedding and wedding program. The importance given to the wedding was the time of marriage and the age of marriage. Wedding program rituals and wedding dinners, songs played at the wedding are described.