Neyzen Emin YAZICI ve Hat Sanatındaki Yeri
Neyzen Emin YAZICI and his place calligrapyh
- Tez No: 594905
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HÜSREV SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Araştırmamızda, hat sanatımızda eserleriyle önemli bir yere sahip Neyzen ve Hattat Mehmet Emin Yazıcı'nın daha çok hattatlık yönü incelendi. Araştırma üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar kısaca Emin Efendi'nin hayatı, hattatlığı ve eserlerini içeren Katalog bölümleridir. Bu çalışmada yazılı kaynaklar araştırıldığı gibi yaşayan kaynaklar ile de mülakatlar yapılarak ellerindeki orijinal belge, bilgi, defterler, fotoğraflar ve mektuplar da sunulmuştur. Teze resmî görevi hakkında Milli Savunma Bakanlığı arşivinden temin edilen belgeler ve nüfus kayıtları da eklenmiştir. Emin Efendi'nin ayrıca tezin Katalog kısmında 03, 04, 21 ve 26 no.larda yer alan celî sülüs eserlerinin kalıpları çıkarılarak ekler kısmına konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, mostly the calligrapher aspect of Mehmet Emin Yazıcı, who was both a neyzen and a calligrapher, has been examined. The study consists of three sections as briefly the life of Emin Efendi, his profession in calligraphy and finally the Catalogue section containing his works. As well as examining the literature in this field, the living sources have been interviewed and their original documents, information, records, pictures and letters have been included in the study. Archive records obtained from the Ministry of National Defence relating to his official duty along with his certified copy of family registration have been added. During this study, the mold of the jelî thulth work of Emin Efendi presented in Catalogue 03 has been made. Furthermore, the pencil outlinings of the jalî thulth works in Catalogue 04, 21, 26 have been made and attached.