Prens Sabahaddin: Siyasi, toplumsal ve iktisadi fikirleri
Prince Sabahaddin: Political, social and economic thought
- Tez No: 594919
- Danışmanlar: PROF. ADEM ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmanın amacı Sultan II. Abdülhamid'in yeğeni, yani Osmanlı hanedan üyesi olmasına rağmen Osmanlı Devleti yönetim şekline karşı duruşu ile önemli bir fikir adamı olan Prens Sabahaddin'in siyasi, toplumsal ve iktisadi fikirlerini bir bütün olarak incelemektir. 18. ve 19. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu toplumsal bunalıma reçete arayan aydınlardan biri olan Prens Sabahaddin, idari ve siyasi yapının değiştirilmesi, ıslah edilmesi gibi kısa ve geçici çözüm önerilerinden ziyade, toplumsal yapının temel taşı olan aileden ve bireyden başlayarak kalıcı olarak değiştirilmesi gerektiğine inanmış ve bu görüşü savunarak diğer aydınlardan farklı bir yerde konum almıştır. Prens Sabahaddin Osmanlı Devleti'nin sıkıntılarını gelip geçici tedbir ve fikirler yerine ilmi usullerle çözmeye çalışmıştır. O¸ pozitif bilim tekniği olan gözlemi toplum bilimine uygulamayı önermiştir. Prens Sabahaddin, fikir yönünden sosyal hayatta bireycilik, iktisadi hayatta şahsi teşebbüs, idari yönetimde de adem-i merkeziyeti savunmuştur. Bu doktora çalışmasının temelini de Prens Sabahaddin tarafından savunulan fikirler oluşturmaktadır. Prens Sabahaddin ile ilgili yapılan daha önceki çalışmaların hemen hemen hepsinin siyasi, sosyal ve iktisadi boyutları bir bütün olarak ele almadığı ve bundan dolayı da Prens Sabahaddin'in fikirlerinin tam anlamıyla açıklayamadığı görülmüştür. Bu sebeple bu çalışmada Prens Sabahaddin'in fikirleri bütünsel olarak ele alınmış ve kendi içerisinde belli bir tutarlılığa sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the political, social and economic ideas of Prince Sabahaddin, who was an important intellectual with his stance against Sultan Abdulhamid, although he was the a member of the Ottoman dynasty and a nephew of Sultan Abdulhamid. Prince Sabahaddin, one of the intellectuals seeking recipes for the social crisis of the Ottoman Empire in the 18th and 19th centuries, believed that it should be changed permanently starting from the family and the individual, which is the cornerstone of the social structure, rather than offering short and temporary solutions such as changing and reforming the administrative and political structure. And with advocating this view, it has taken a different position from other intellectuals. Prince Sabahaddin tried to solve the problems of the Ottoman Empire with scientific methods instead of interim measures and ideas. He suggested applying positive science technique to social science. Prince Sabahaddin advocated individualism in social life, personal enterprise in economic life and decentralization in administrative administration. The basis of this dissertation is the ideas which are advocated by Prince Sabahaddin. Almost all of the previous studies on Prince Sabahaddin did not address the political, social and economic dimensions as a whole, and therefore could not fully explain Prince Sabahaddin's ideas. For this reason, in this study, Prince Sabahaddin's ideas were taken holistically and it was revealed that he had a certain consistency within himself.