Lise öğrencilerinin hücre zarından madde geçişleri konusundaki zihinsel modelleri
Mental models of high school students on transport of substances through cell membrane
  1. Tez No: 594953
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZKAYA SALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada biyoloji dersi konuları içerisinde yer alan ve soyut kavramları içerdiği için öğrencilerin birçoğu tarafından anlaşılması zor bir konu olan“hücre zarından madde geçişleri”konusu ile ilgili zihinsel modellerin tespit edilmesi ve konunun öğrenciler tarafından nasıl algılandığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bireyler yeni öğrenecekleri konuları daha önceki konularla bağlantılar kurarak öğrenir. Bu süreçte daha önce sahip olunan zihinsel model ile yeni bilgiler sentezlenerek yeni bir model oluşturulur. Zihinsel modeller kişilerin bilişsel sisteminin kapasitesine ve kavramları nasıl algıladıklarına bağlı olarak şekillenir ve kişilerin sahip olduğu kavram yanılgıları hakkında ipuçları sağlayabilir. Çalışma, farklı sınıf düzeylerinden oluşan 80 lise öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Hücre zarından madde geçişleri konusunun belirli kazanımları doğrultusunda 4 tane açık uçlu soru hazırlanarak veriler toplanmıştır. Öğrencilerin sorulara ilişkin cevaplarını yazarak ve çizerek açıklamaları istenmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda öğrencilerin hücre zarından madde geçişleri konusu ile ilgili zihinsel modelleri; büyük maddelerin hücre zarından geçişi, bitki hücrelerinde osmoz, hayvan hücrelerinde osmoz ve difüzyonu etkileyen faktörler olarak gruplandırılmıştır. Ayrıca öğrencilerin konuya ilişkin algılamalarında yetersizlikler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the mental models related to transition matter transitions through the cell membrane which is an issue that is difficult to understand by many of the students because it includes abstract concepts within the subjects of biology course and to determine how the subject is perceived by the students. Individuals learn new topics by making connections with previous topics. In this process, a new model is formed by synthesizing new information with the mental model previously owned. Mental models are shaped according to the capacity of the cognitive system of individuals and how they perceive the concepts, and can provide clues about the misconceptions that people have. The study was conducted with the participation of 80 high school students from different grade levels. Four open-ended questions were prepared and the data were collected in accordance with the specific gains of substance transport through the cell membrane. The students were asked to explain the answers to the questions by writing and drawing. Content analysis was used in the analysis of the data. As a result of this research students' mental models related to matter transitions through cell membrane are grouped as the passage of large materials through the cell membrane, osmosis in plant cells, osmosis in animal cells and diffusion factors. It was also determined that there were insufficiencies in the students' perception of the subject.