Pigment analizinde kromatografik ayırma parametreleri
Chromatographic separation parameters in pigment analysis
  1. Tez No: 594958
  2. Yazar: OSMAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL AĞIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Güney Doğu Karadeniz (Artvin-Giresun) kıyıları boyunca Kasım 2014-Ağustos 2015 tarihleri arasında mevsimsel olarak yürütülen bu çalışmada pigment analizinde kullanılan ayırma parametreleri ve pigmente dayalı fitoplankton boy gruplarının zamansal ve alansal değişimleri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında 12 farklı istasyonda yüzeyden mevsimsel örneklemeler gerçekleştirilmiştir. HPLC-DAD koşullarına bağlı olarak gerçekleştirilen analizler sonucunda 16 standart bileşiğin 38 dakika içerisinde uygun ayırımı elde edilmiştir. Ayırma parametreleri ve çözünürlük değerleri piklerin ayırımının %100'e yakın olduğunu göstermiştir. Kullanılan yöntemin pigment analizi için geçereli olduğu görülmüştür. Pigmente dayalı olarak hesaplanan fitoplankton boy gruplarının toplam fitoplanktona yaptığı katkı pikofitoplankton, nanofitoplankton ve mikrofitoplankton için sırasıyla %3-60; %1-60 ve %8-88 arasında önemli değişim göstermiştir. Yüzey suyu ortalama klorofil-a konsantrasyonları 2, 8 ve 15 mil için sırasıyla 0,37-2,67 µg/L, 0,16-2,02 µg/L ve 0,17-1,79 µg/L arasında değişm gösterirken önce çıkan marker pigmentler peridinin, 19-heksanoloksifukoksantin, fukoksantin, zeaksantin, klorofil-b ve alloksantin pigmentleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, chromatographic separation parameters used in pigment analysis phytoplankton size classes depending on pigments from December 2014 to August 2015 were seasonally investigated along the south-eastern coasts (Giresun-Artvin) of the Black Sea. Along the 12 stations, seasonal samplings were collected from surface waters. Based on the HPLC-DAD conditions, an appropriate separation of 16 pigment standard was achieved within 38 minutes. The separation parameters and the resolution values showed that the peaks were close to 100%. The used method was validated for pigment analysis. Contribution of phytoplankton size classes derived from pigments to total phytoplankton in the study area revealed significant changes and ranged from 3 to 60%; 1 to 60%; 8 and 88% for picophytoplankton, nanophytoplankton and microphytoplankton, respectively. Surface mean chlorophyll-a concentrations ranged from 0.37-2.67 µg/L, 0.16-2.02 µg/L and 0.17-1.79 µg/L for 2, 8 and 15 miles, respectively. Besides chlorophyll-a, peridinin, 19-hexanoloxyfucoxanthine, fucoxanthine, zeaxanthin, chlorophyll-b and alloxanthine were the most outstangin marker pigments.