Türk Ceza Kanunu'nda konut dokunulmazlığının ihlali suçu
The crime of the violation of dwelling immunity in Turkish Penal Code
- Tez No: 594959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY AŞCI AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Konut dokunulmazlığı hakkı, kişi hürriyeti ile ilişkili haklardan birisidir. Bu hak, içerdiği önem sebebiyle gerek uluslararası gerekse ulusal nitelikteki belgelerde düzenlenen bir haktır. Konut dokunulmazlığı hakkı, kişinin konutunda her türlü tecavüzden uzak şekilde, huzur ve güven duygusu içinde yaşama hakkını güvence altına almaktadır. Bu nedenle de, konut dokunulmazlığı hakkı eski zamanlardan bu yana devletlerin anayasalarında yer alan bir hak olmuştur. Konut dokunulmazlığı hakkı, Anayasamızın 21. maddesinde düzenleme altına alınmıştır. Ancak hakkın en temel norm olan Anayasa'da düzenlenmesi, ihlal edilmeyeceği anlamına gelmemektedir. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 116. maddesi ile bu ihtiyaca uygun olarak, konut dokunulmazlığını ihlal eden eylemler ceza yaptırımına bağlanmıştır. Bu kapsamda konut, eklenti ve işyerlerine yönelik olarak gerçekleştirilecek ihlal eylemleri, ceza yaptırımına bağlanmıştır. Bu çalışmanın amacı; 5237 Sayılı TCK'nın 116. maddesinde düzenleme altına alınan konut dokunulmazlığını ihlal suçunu doktrindeki çeşitli görüşler ve mahkeme kararları ışığında ele alarak incelemektedir. Bu kapsamda, çalışmada; doktrindeki görüşlere ve mahkeme kararlarına belirli açılardan eleştiri getirilmiş ve konu hakkında kişisel değerlendirmelere yer verilerek, suç bilimsel bir bakış açısıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The right to inviolability of domicile is one of the rights associated with freedom of person. Right, due to the importance it involves, has been a regulated right in both international and national documents. This right assures the right to live in a person's home, away from any form of rape, in a sense of peace and security. Therefore, the right to inviolability of domicile has been a right in the constitutions of various states since ancient times. This right has been regulated in Article 21 of our Constitution. However, regulation of the right in the constitution, which is the most fundamental norm, does not mean that there will be no violation. According to Article 116 of the Turkish Penal Code numbered 5237, the acts violating the inviolability of domicile have been imposed on criminal sanctions. By way of regulation, the acts of infringement against housing, add-ons and workplaces have been subject to criminal sanctions. The aim of this study is to examine the crime of violating the inviolability of domicile, which was regulated under article 116 of the Turkish Penal Code numbered 5237, in the light of the various opinions in the doctrine and court decisions. In this context, opinions and court decisions in the doctrine were criticized in certain respects and the crime was examined from a scientific point of view by mentioning personal assessments on the subject.