Dahili ve cerrahi kliniklerde yatan hastaların yakınlarının bakım yükleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişki
The relationship between care burdens and quality of life in relatives of patients hospitalized in internal and surgical clinics
- Tez No: 594993
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVAN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Çalışma dahiliye ve cerrahi servislerinde yatarak tedavi gören hastaların yakınlarının bakım yükleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Manisa Turgutlu Devlet Hastanesi'nin Dahili ve Cerrahi Kliniklerinde Ocak- Nisan 2019 tarihleri arasında yatan 300 hasta yakını ile yapılan tanımlayıcı kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmada veriler, Refakatçi Tanıtım Formu, Hasta Tanıtım Formu, Cheltanham'ın Hasta Sınıflama Ölçeği, Bakım Verme Yükü Ölçeği kullanılarak toplandı. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Statistical Package For Social Science) 15.0 programında sayı, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistik yöntemleri ve Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi, Spearman Korelasyon Analizi kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalamasının 66,31±19,33 olduğu, %55,3'ünün kadın, %60,3'ünün evli ve %52,7'sinin bağımlılık düzeyinin tip 1 bakım grubunda olduğu saptandı. Bakım verenlerin ise; yaş ortalamasının 46,87±15,22, %55,3'ünün 46 yaş ve üzerinde, %74,7'sinin kadın, %78,7'sinin evli olduğu belirlendi. Bakım verenlerin bakım verme yükü ölçeği toplam puanı 15,82±12,86; SF-36 yaşam kalitesi ölçekleri puan ortalamaları dağılımında; fiziksel sağlık durumu 62,44±24,89, mental sağlık durumu 56,95±22,42, genel yaşam kalitesinin ise 59,69±22,62 olduğu saptandı. Sonuçlar: Bakım verenlerin bakım verme yükü ile genel yaşam kalitesi, fiziksel ve mental sağlık durumu arasında negatif yönde, zayıf ilişki olduğu; bakım verme yükünün artması durumunda, genel yaşam kalitesi ve alt boyutlarında azalma olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was planned to investigate the relationship between care burdens and quality of life of caregivers of relatives of patients hospitalized in internal and surgical clinics. Materials and Methods: This is a descriptive cross sectional study conducted with 300 relatives of patients hospitalized in internal and surgical clinics in Manisa Turgutlu State Hospital between the dates of January and April of 2019. Data were collected by using Relatives of Patients Identification Form, Patient Identification Form, Cheltanham's Patient Classification Scale and Caregiver Burden Scale. The data were evaluated by using descriptive statistical methods such as number, percentage, arithmetic mean, standard deviation and Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, Spearman Correlation Analysis in the version 15.0 of Statistical Package For Social Science (SPSS) program. Results: It was determined that the age average of the patients were 66.31±19.33, 55.3% of them were of female, 60.3% of them were married and 52.7% of their the dependency level was within type 1 care group. It was also determined that the age average of the relatives was 46.87±15.22, 55.3% of them were 46 years old and upper, 74.7% of them were female, 78.7% of them were married. It was found that the total score of caregiver burden scale of the relatives was 15.82 ± 12.86; the scores of SF-36 quality of life scales were divided into averages as physical health status: 62,44 ± 24,89, mental health status: 56.95 ± 22.42 and overall quality of life: 59.69 ± 22,62. Conclusions: It was determined that there is a negative direction, weak relationship between the care-giver burden and life quality, and the physicial and mental state of the health of the relatives of patients; in the case of an increasing of the care-giver burden, there was a decreasing of the general life quality and of sub-sized.