Spor yöneticilerinin mesleki benlik saygısı durumlarının karar verme stillerine etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of professional self-esteem of sports managers on decision making styles
- Tez No: 594994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, İşletme, Education and Training, Sports, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada spor yöneticilerinin mesleki benlik saygısı durumlarının karar verme stillerine etkisinin farklılaşan parametrelere göre araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul' da bulunan tesadüfî örneklem yoluyla seçilen 200 (kadın=70,erkek=130) spor yöneticisi oluşturmuştur. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Spor yöneticilerine kendilerini tanıtıcı anket formu, Mann ve Diğ. (1998), tarafından geliştirilen (Melbourne Decision Making Questionary) Deniz (2004), tarafından Türkçe'ye uyarlanan Karar Verme Ölçeği ve Arıcak (1999) tarafından geliştirilmiş Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma verileri normal dağılım göstermediği için parametrik olmayan testler, Spearman korelasyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre, cinsiyet, gelir düzeyleri, eğitim durumları, spor yapma durumları, spor branşlarına göre mesleki benlik saygısı puanlarında anlamlı fark bulunamamıştır(p>0,05).Araştırmaya katılan spor yöneticilerinin yaş gruplarına göre mesleki benlik saygısı puanlarında anlamlı fark bulunmuştur.(p0,05). Araştırmaya katılan spor yöneticilerinin karar verme ölçeğinin alt boyutu olan karar verme stillerinden erteleyici karar verme dışında gelir gruplarına göre anlamlı fark bulunamamıştır(p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of professional self-esteem status of sport managers on decision making styles according to differentiated parameters. The sample of the study consisted of 200 (female = 70, male = 130) sports managers selected by random sampling in Istanbul. Quantitative research methods were used in the research. The questionnaire form that introduces themselves to the sport managers was conducted by Mann et al. (1998), developed by (Melbourne Decision Making Questionary) Deniz (2004), adapted to Turkish by the Decision Making Scale and Arıcak (1999) developed by the Self-Esteem Scale. Non-parametric tests, Spearman correlation and regression analysis were applied. According to the findings of the study, no significant difference was found in terms of gender, income levels, educational status, sporting status, occupational self-esteem scores according to sport branches (p> 0.05). (p 0.05). No significant difference was found between the decision making styles, which is the sub-dimension of the decision making scale of the sport managers participating in the research, except for the deferring decision making (p> 0.05). No significant difference was found in decision-making styles other than the decision-making style which is the sub-dimension of decision-making scale according to the sporting status of the sport managers participating in the study (p> 0.05). Careful decision-making style in the predictive variable status was related to the predicted professional self-esteem status.