Scale in urban design: The notion of scale in spatial design thinking
Kentsel tasarımda ölçek: Ölçek kavramının mekansal tasarım düşüncesindeki yeri
- Tez No: 594999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGU ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ölçek, tasarımın yanı sıra bilim ve politikadaki temel unsurlardan biri olarak kullanılır. Tasarımın bilişi, verilen fiziksel varlıkların farklı karelerinde ve tanelerinde işlendiğinden, tasarım sürecinde seçilen farklı seviyelerde ölçekler, tasarım süreçlerinde yer alan farklı karmaşıklık seviyelerini yönetmede bir araç olarak kullanılır. Bir başka açıdan bakıldığında, mekansal tasarıma herhangi bir hayal gücü ve müdahalenin ölçeği ve skaler olarak tanımlanması aynı zamanda şehirciliğe yönelik bazı yaklaşımları da ifade eder. Bu, mimari ve kentsel tasarımdaki farklı okulları ve yaklaşımları, bilinçli bir şekilde belirlenmiş çalışma seviyelerine göre tanımlamanın mümkün olduğu anlamına gelir. Uygulamada geniş bir ölçek yelpazesini kapsayan kentsel tasarım bağlamında (bina kompleksi seviyesinden kentsel yapıya), ölçek kavramı kaçınılmaz olarak şehircilikte tasarım düşüncesinin kendine özgü doğasını karakterize etmek için kritik bir konuma sahiptir. Özellikle mekansal tasarımın verimlilik uğruna belirli bir soyutlama gerektiren insan aklının karmaşık bir eylemi olduğu düşünüldüğünde, ölçek tasarımcının etkin bir şekilde çalışması için bilişsel bir araç olarak algılanabilir. Geniş ölçekli şehirciliğin kapsamı ile ilgili olarak, kentsel bağlamda yaratıcı insan aklının bir çeşit çok ölçekli çalışmasını tasarlamayı düşünebiliriz. Bu noktada ortak fikir birliğine rağmen, tasarımcıların farklı ölçek seviyelerinde nasıl senkronize ve ilişkisel olarak düşündükleri sorusu henüz tasarım düşüncesindeki daha ileri çalışmalar ile açıklanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Scale is used to be one of the fundamental aspects in design, as well as in science and politics. Since the cognition of design is operated on different frame and grain of the given physical entities, different levels of scale selected in design process is utilized as a tool to manage the different levels of complexity involved in design processes. From another perspective, scale and scalar definition of any imagination and intervention in spatial design does also imply certain approaches to urban ism. That means it is possible to define different schools and approaches in architectural and urban design based on their consciously determined level of scale in operation. In the context of urban design, which covers a wide spectrum of scale in practi ce (from the level of building complex to urban fabric), the concept of scale unavoidably gets a critical position to characterize the idiosyncratic nature of design thinking in urbanism. Especially considering the fact that spatial design is a complex act of human mind requiring a certain level of abstraction for the sake of efficiency, scale can be taken as kind of cognitive tool for an effective operation of designer in action. Regarding the wide scale scope of urbanism, we can consider designing in urban context a kind of multi-scale operation of creative human mind. Despite the common consensus on that point, the question of how designers think through different levels of scale synchronically and relationally is yet to be explained by further studies in design thinking