Gökçebey ilçesi (Zonguldak) coğrafi etüdü
The geografic research of Gökçebey district
- Tez No: 595015
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Gökçebey ilçesi Karadeniz Bölgesi'nin Batı Karadeniz Bölümünde yer almaktadır. Zonguldak iline bağlı olan Gökçebey ilçesi antik dönemde pazar yeri (emporion) olarak kurulmuş bir yerleşmedir. Tarihi kaynaklarda Tefen, Tefen Pazarı gibi adlarla anılmaktadır. Osmanlı döneminde Bolu sancağına bağlı olan Gökçebey 1990 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. 19 köy ve bir beldeye sahip olan ilçede çok sayıda mahalle yerleşmesi mevcuttur. Zonguldak ilinin güneydoğusunda yer alan Gökçebey ilçesi Filyos Çayı vadisi, plato sahası ve dağlık saha olmak üzere üç morfolojik üniteye sahiptir. Karadeniz ikliminin görüldüğü sahada kayın ağaçlarından oluşan ormanlar ve kahverengi orman toprağı hâkimdir. Filyos Çayı, araştırma alanı ve çevresinin en önemli hidrografya unsurudur. 2018 yılında nüfusu 21655 olan Gökçebey, iş alanlarının kısıtlı olması nedeniyle göç vermektedir. Nüfusun %35'inin yaşadığı ilçe merkezinde halkın %50'si hizmet sektöründe çalışmaktadır. Belde ve köylerde ise nüfusun %87'si tarım sektöründe çalışmaktadır. Demiryolu ulaşımına bağlı olarak gelişen ilçe, Ankara'ya yakınlığı nedeniyle karayolu ulaşımı da gelişmiş bir ilçedir.
Özet (Çeviri)
The district of Gökçebey is located in the Western Black Sea section of the Black Sea Region. A district of Zonguldak province, Gökçebey was established as an emporium in the ancient period. It is referred to as Tefen or Tefen emporium in historical sources. Gökçebey, a part of the sanjak of Bolu in the Ottoman period, acquired the status of district in 1990. The district has 19 villages and a town as well as many neighborhoods. Located in the southeastern part of the province of Zonguldak, the district of Gökçebey has three morphological units, namely the Filyos Valley, the plateau and the mountainous terrain. Forests consisting of beech trees and brown forest soil are dominant in the part where the Black Sea climate is observed. The Filyos River is the most important hydrographic element of the field of research and its surroundings. Having a population of 21655 in 2018, Gökçebey witnesses emigration due to its limited employment opportunities. 35% of the population live in the district center and 50% of these people work in the service industry whereas 87% of the population in the town and villages work in the agricultural sector. Having developed thanks to the railway network, the district also has a developed road transport owing to its proximity to Ankara.