Map-making as a walking-based spatial practice in architecture
Mimarlıkta mekan kurucu bir pratik olarak yürüyüş odaklı harita üretimi
- Tez No: 595016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
20. yüzyılın başında mekan ve zamanı, nokta ve an açısından ölçülebilir kılan geleneksel anlayışta gerçekleşen kırılma ile birlite, homojen üç boyutlu bir bütün olarak kabul edilen mekan kavramı , hareket halindeki vücut üzerinden tanımlanan, heterojen yapıda mekan-zaman kavramı ile yerinden edilmiştir. Bu çalışmada da mekan algısı, yer ve zaman değişkenlerine bağlı kişisel bir deneyim olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda, mekan-zaman algısının geçici, algısal ve deneyimsel yönleri göz önünde bulundurularak, mimari temsilin konvansiyonel üretim şekillerinin görme ve temsil biçimleri açısından çeşitlenmesi gerektiği ileri sürülmektedir. Bu çeşitliliği sağlamak üzere, yürüyüş odaklı harita üretim pratiklerinin mekânsal deneyimlerin araştırma ve temsil aracı olarak kullanılması önerilmektedir. Haritayı kullanıldığı yere özgün olarak gelişen bir temsil aracı olarak tanımlayan çalışma, harita-üretim pratiğinin yürüyüş aktivitesi ile birleştiğinde nasıl bir araca dönüştüğüne odaklanır. Bu tez, çeşitli yürüyüş odaklı haritalama pratiği örneklerinin haritalama eylemleri ve harita kullanımı açısından ayrıştırılmasıyla, yerinde harita üretimine dair araçların elde edileceğini öne sürer. Bu çalışmanın üç çıktısından bahsedilebilir: haritalama eylemlerini ve harita öğelerini tanımlaynan bir çerçevenin oluşumu, harita üretimi araçlarını içeren bir set ve tez kapsamında yürütülen“yerinde haritalama”çalıştayında önerilen set ile üretilmiş kişisel haritalar. Bu çalışmada elde edilen“yerinde haritalama”araçları, tamamlanmış bir son ürün ya da kural koyucu bir set olmayıp, başka haritalama ve harita-okuma pratikleri ile zenginleştirilmeye açıktır. Bu çalışmada sağlanan özgün mekânsal deneyimlerin temsiline dair yöntem ve araçlar her farklı yer için değiştirilebilir, çoğaltılabilir, parçalanıp tekrar bir araya getirilebilir
Özet (Çeviri)
The assumption of this study is that the perception of space is dependent on the particularities of a specific location altering with time-variables and subjective experience. With the epistemological paradigm shift by the twentieth century, the concept of space as a homogeneous three-dimensional quantity which can be divided into repetitive units has been challenged by the heterogeneous conception of space-time generated by the bodies in movement. Considering the temporal and experiential aspects of space, it is claimed that the conventional modes of architectural representation need to be multiplied in terms of seeing and depicting the field. Defining map as a tool emerges in-situ to describe the field as exposed to map-makers' mode of questioning, this study proposes the walking-based practices of map-making as an investigation and representation tool of the distinct spatial experiences. The study focuses on in-situ maps as representations of the perceptive and sensory experience of the field. The ways map-making becomes a critical tool of spatial representation when embodied in walking acts are unpacked throughout the study. It is the claim of this thesis that through the investigation of walking-based practices of map-making in terms of -making acts and map-use, a generative toolset of in-situ map-making can be obtained. This thesis has 3 outcomes: a framework to identify the map-making acts and map-features, a generative toolset enriched by decomposing in-situ maps serving varying interests, personal in-situ maps produced using the toolset and decomposition of these maps. The toolset proposed in this thesis is neither a finished end-product nor prescriptive/proscriptive as the scientific definition of map-making; instead, it can be enriched through new map-makings and map-readings. The provided modes and acts of representing the presence can be multiplied, adopted, deconstructed, and reconstructed in a unique way for different contexts.