Dövme sanatçılarının çalışma hayatındaki problemleri: İstanbul örneği
The problems of tattoo artists in working life: The case of Istanbul
  1. Tez No: 595014
  2. Yazar: MELTEM ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CÜNEYT ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çok eskiden türlü şekillerle günümüze kadar gelmeyi başaran dövme, kimine göre görsel bir şölen, kimine göre görüntü kirliliği olarak görülmektedir. Dövmenin dış görüntüsünün haricinde nasıl yapıldığı, kimin hangi koşullarda yaptığı aşaması çoğu zaman göz ardı edilmektedir. Bu tezin yazılma amacı ise; İstanbul'daki dövme sanatçılarının iş hayatında ne gibi sorunlar yaşadığı ve bu sorunu hangi birim ya da birimlere ilettiği gibi konular üzerinedir. Bu sorulara cevap bulmak için ise İstanbul'da yaşayan ve mesleğini İstanbul'da icra eden farklı ilçelerden 25 dövme sanatçısı ile röportajlar yapılmış, her birine toplamda 25 soru sorulmuştur. Bu sorular hem dövme sanatçısını tanımaya, mesleğini hangi koşullarda yaptığını öğrenmeye, dövme sanatçılığı mesleğinin zorluk derecesini anlamaya, hem de toplumumuzda merak edilen veya muallakta kalan konulara ilişkin sorulardır. Bu sorulara verilen yanıtlardan çıkarılabilecek en temel sonuç dövme sanatçılarının toplum tarafından dışlandıklarıdır. Yapılan saha araştırmasına istinaden; bu mesleğin İstanbul'da denetim mekanizmasının eksik olduğu gözlemlenmiştir. Bu hemen hemen bütün sanatçılar için ortak bir sorun haline gelmiştir. Mesleklerinin toplum için kabul edilebilir hale gelmesinde en temel noktanın denetim mekanizması olduğu, bu sorunun çözülmesi halinde mesleğe olan saygının bununla doğru orantılı biçimde artacağı öğrenilmiştir. Saha çalışmasındaki sanatçıların birçoğunun ortak şikâyetlerinden birisi de dövme yaptırmak isteyen bireylerin genel olarak yaz aylarını tercih etmesidir. Aslında en ideal mevsimin ilkbahar ve sonbahar olmasına rağmen en azından İstanbul için dövmenin yazın yaptırılması yaranın iyileşmesi için uygun bir zaman değildir.
Özet (Çeviri)
The art of tattoo, which has come from ancient times to the present, forms a visual feast according to some and image pollution according to the others. Apart from the visual quality of tattoo, how and under what conditions it is made is also very important. This thesis is about the problems that tattoo artists in Istanbul face in business life and which institutions they consult to solve these problems. In order to find answers to these questions, 25 tattoo artists from different districts in İstanbul performing this profession is interviewed by 25 questions each. Main objective of these questions are getting to know the tattoo artists, understanding the conditions under which they do their profession, understanding the difficulty level of being a tattoo artist and finding answers to the questions that people are wondering about this art form. The first conclusion that can be drawn from the answers is that the tattoo artists think that their profession does not being appreciated as it should be. In the field researches, it is observed that there are some deficiencies in the control mechanisms related to the performing of tattoo art. This is a major problem for almost all tattoo artists. In order to make their profession to be more accepted in society, it is imperative that these control mechanisms work properly. It is thought that if these mechanisms work properly, respect for this profession and confidence in artists will increase. One of the common complaints of the artists participating in the fieldwork is that individuals who wish to get a tattoo generally prefer summer season. Although the most common season to get a tattoo is summer, tattoo artists state that for faster healing process the spring and autumn are the best seasons to get a tattoo.