Investigation of social media presence of early childhood educators
Okul öncesi öğretmenlerinin sosyal medya kullanımları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 595033
  2. Yazar: NAFİA KÜBRA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitimcilerinin kişisel ve mesleki yaşamlarında sosyal medya kullanımlarını incelemektir. Ayrıca, okul öncesi eğitimcilerinin sorumlu sosyal medya kullanımı üzerine görüşleri de alınmıştır. Bu araştırma, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı içerisinde, Ankara'nın Yenimahalle ve Keçiören ilçelerinde Milli Eğitime bağlı devlet okullarında çalışan 25 okul öncesi öğretmeni ile yapılmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden, temel nitel araştırma deseninde tasarlanmış ve veriler yarı yapılandırılmış görüşme sorularıyla toplanmıştır. Görüşme soruları hazırlanırken Okul Öncesi Eğitimi alanında akademisyen olan beş kişiden uzman görüşü alınmış ve üç katılımcıyla pilot çalışma yapılarak görüşme soruları son haline getirilmiştir. Yapılan analizler sonunda, bütün katılımcıların en az bir sosyal medya platformu kullandığı belirlenmiştir. Katılımcıların çoğunun sosyal medyaya karşı olumlu tutumlarının olduğu ve bu katılımcıların birden fazla sosyal medya platformunu aktif olarak kullandıkları bulunmuştur. Ayrıca katılımcılarının çoğu sosyal medyayı gerekli ve yararlı bir gelişim olarak görmektedir. Katılımcılar mesleki hayatlarında sosyal medyayı etkinlik hazırlarken ve aile katılımında kullanmaktadırlar. Ayrıca, sosyal medyayı bir eğitim aracı olarak kullanan katılımcılar da bulunmaktadır. Katılımcılar iş arkadaşları olan diğer öğretmenleri sosyal medyada 'arkadaş' olarak eklemekten çekinmemektedir ve bunun sebebini de iş arkadaşlarını gerçek hayatlarında da arkadaş olarak gördükleri olarak belirtmişlerdir. Bunun yanı sıra, katılımcılar sınıflarındaki çocukların ailelerini arkadaş olarak eklemek istememekte ve arada bir sınırın olması gerektiğini düşünmektedir. Katılımcılar sorumlu sosyal medya kullanımı kavramını mahremiyet, zaman yönetimi ve etik gibi kavramlarla açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine social media usage of early childhood educators. A qualitative research is conducted in order to get opinions of early childhood educators on their personal and professional usage of the social media. In addition, participants' opinions on responsible social media usage are gathered. The study was conducted during the 2018-2019 academic year with 25 early childhood educators who are working in Yenimahalle and Keçiören districts of Ankara. Questions of semi-structured interviews are prepared by taking opinions from five experts who are academicians in the field of Early Childhood Education. In addition, a pilot study is conducted with three early childhood educators. The findings of the study showed that all of the participants use at least one social media platform. Most of the participants have positive attitudes towards social media. They use several social media platforms, and they find social media necessary and beneficial in both personal and professional life. In their professional life, participants use social media in preparing activities for daily program, parent involvement, and using social media as an educational tool. Moreover, most of the participants do not hesitate to be 'friend' with their colleagues because they see their colleagues as real friend. However, they generally do not be friends with the parents of the children on social media because of professional reasons. The results of the study showed that responsible social media usage means privacy, time management and ethical issues for participants of the study.