Öğretmenlerde vücut farkındalığının, psikolojik durum, yaşam kalitesi ve fiziksel durum üzerine etkisinin incelenmesi
A research about the effect of body awareness on psychologi̇cal, physi̇cal si̇tuati̇on and quali̇ty of li̇fe, among teachers.
  1. Tez No: 595043
  2. Yazar: MELİS KİRİŞÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmanın amacı öğretmenlerdeki vücut farkındalığının, psikolojik durum, yaşam kalitesi ve fiziksel durum arasındaki ilişkinin incelenmesidir. İzmir Ödemiş'te Kasım 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında yürütülen çalışmaya herhangi bir sağlık problemi olmayan, yaşları 26 ile 56 yıl arasında olan 100 gönüllü öğretmen dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen öğretmenlerin vücut farkındalığı Vücut Farkındalığı Anketi (VFA) ile, psikolojik durum Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile, sağlıkla ilgili yaşam kalitesi SF-12 ile değerlendirildi. Fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) kısa formu ile, ağrı gün içinde sabah, çalışırken ve gece 3 kez olmak üzere Görsel Analog Skala (VAS) ile, postür New York Postür Analiz Yöntemi (NYPAY) ile değerlendirildi. Tüm öğretmenlerin skolyoz için Akromion yüksekliği, Spina İliaca Anterior Superior yüksekliği, alt ekstremite uzunluğu ve Skapula-Omurga mesafesi değerlendirme ölçümleri aynı terapist tarafından standart pozisyonlarda ölçüldü ve kaydedildi. Katılımcıların yaş ortalaması 36,62±6,82 yıl idi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the relationship between body awareness, psychological condition, quality of life and physical condition of teachers. The study, which was conducted between November 2018 and May 2019 in Ödemiş, İzmir, included 100 volunteer teachers who were between 26 and 56 years of age without any health problems. The body awareness was evaluated by the Body Awareness Questionnaire (BAQ), psychological status was evaluated by the Beck Depression Inventory (BDI) and health-related quality of life was evaluated by SF-12. Physical activity levels were measured with short form of International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), pain was evaluated with the Visual Analog Scale (VAS) by three times; in the morning, while working and at night, the postures were analyzed with the New York Posture Analysis Method (NYPAY). Acromion height, Spina Iliaca Anterior Superior height, lower extremity length and Scapula-Spine distance of all teachers for scoliosis were measured and recorded by the same therapist in standard positions. The average age was 36.62 ± 6.82 years.