Karma toptancı halleri yerleşim tasarımı Samsun ili uygulaması
Mixed wholesale market layout design Samsun province application
  1. Tez No: 595044
  2. Yazar: METİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışma kapsamında Samsun ili için karma toptancı hali tasarımı yapılmış ve yerleşim planı hazırlanmıştır. Bu amaçla Dünya'daki toptancı hallerinin yerleşim planları ve bunların yasal ve operasyonel zemindeki durumları Türkiye'de çıkarılmış kanun ve mevzuatlar ışığında incelenmiştir. Samsun Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali Komisyoncuları Derneği üyeleri ve konunun uzmanı akademisyenler ile odak grup çalışmaları gerçekleştirilip, tasarlanan toptancı halinde satışı yapılacak olan ürünler, sunulacak hizmetler ve bulunması gerekli olan tesislere karar verilmiştir. Belirlenen tesislerin yerleşiminin yapılması için bilgisayar destekli tesis yerleşimi algoritması CRAFT'ın kullanıldığı karar destek uygulaması olan FLAP kullanılmıştır. FLAP için gerekli olan, tesisler arası ikili yakınlık dereceleri ve yüzdesel alan büyüklükleri gibi veriler, yine bahsi geçen odak grup çalışmaları neticesinde elde edilmiştir. FLAP uygulamasının gerçekleştirdiği yerleşim düzenine bağlı kalınarak Microsoft EXCEL programı ile tesislerin konumlarının ve yüzdesel olarak alan büyüklüklerinin gösterilebileceği şekilde yerleşim tasarımları çizilmiştir. Son olarak, yerleşim planı AUTOCAD programı ile görselleştirilmiş ve detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the course of this study, the layout and design of a mixed wholesale market for Samsun province has been conducted. To this aim, facility layout plans of different wholesale markets around the world has been examined as well as their operational and legal characteristics under the light of related Turkish law and regulations. Focus studies have been held with the members of Association of Commission Merchants of Samsun Metropolitan Municipality and with the expert academics on the subject in order to determine the facilities, services and the group of products that would be available for sale. For determining a favorable layout of the proposed facilities, a decision support system called FLAP which utilizes facility layout algorithm CRAFT has been used. Data required for the FLAP program like“binary closeness degrees”and“percentage area”have been gathered also from previously mentioned focus studies. The layout designs have been drawn by Microsoft Excel software by ensuring the visibility of positions and percentage area of facilities, based on facility layout design output by FLAP program. Finally, layout plan has been visualized and detailed by the help of AUTOCAD software.